Zbrojenie oraz betonowanie fundamentów

Zbrojenie oraz betonowanie fundamentówZbrojenie oraz betonowanie fundamentów. Należy wiedzieć, że zadaniem kierownika budowy jest przypilnowanie poprawnego ułożenia prętów, natomiast inwestor także może regularnie sprawdzać, czy wykonawcy są precyzyjni. Układ zbrojenia zdecydowanie powinien być rozrysowany w projekcie i nie należy go zmieniać. Przed zabetonowaniem zbrojenie koniecznie musi odebrać kierownik budowy oraz odnotować to w dzienniku.

Jak zatem należy kłaść zbrojenie?

Nie powinno leżeć bezpośrednio na chudziaku. Pod prętami należy umieścić podkładki dystansowe. Zbrojenie ław przygotowuje się najczęściej odcinkami, co oznacza wiązanie prętów w ażurowe prostopadłościany oraz wkładanie takich gotowych rusztów w deskowanie. Natomiast w płytach wiąże się pręty w siatki albo stosuje gotowe rozwiązania. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie jest problemem dołożenie pod prętami kilku podkładek, jednak pod warunkiem, że znajdują się na terenie budowy.

Należy stwierdzić z doświadczenia, że nie każdy wykonawca przypomina inwestorowi o konieczności takiego zakupu. Więc jeżeli takich podkładek nie ma, to po prostu układa zbrojenie na chudziaku. Nawet kiedy po skończeniu prac inwestor podkładki jednak zdecyduje się zakupić, to trzeba pamiętać o tym, że fachowcy nie chcą ponownie przekładać stali. Pojawia się wtedy lekki chaos, ponieważ prace się opóźniają a pracownicy są niezadowoleni. Dlatego też, najlepiej pamiętać o zakupie wcześniej.

Warto poszukać w pobliżu budowy lub w Internecie zakładu produkującego dystanse do zbrojeń. Kupuje się tam podkładki na kilogramy, a nie na sztuki jak w przypadku marketów budowlanych. Jeśli znów chodzi o betonowanie to w sezonie budowlanym warto zorientować się, w jakim czasie od zamówienia beton może zostać przywieziony na budowę. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w okolicy jest tylko jeden zakład betoniarski, a sporo się buduje. Należy pamiętać, iż na etapie zbrojenia należy dopilnować terminu złożenia zamówienia, tak żeby po skończeniu prac zbrojarskich od razy przystąpić do betonowania.

Trzeba wiedzieć, że pozostawienie zbrojenia luzem w otwartym wykopie kusi złodziei! Zamawiając mieszankę, warto kupić jej o 0, 5 m3 więcej, niż wskazuje objętość ław albo płyty. Nawet jeżeli ma się pewność, że deskowanie jest zrobione rzetelnie, to trzeba pamiętać, że w wytwórni nie panuje aptekarska dokładność, więc betonu może być nieco mniej, część mieszanki zostaje też na ściankach gruszki podczas pompowania i dlatego może nam tego kubika zabraknąć. Podczas wykładania mieszanki poza operatorem pompy potrzebna jest osoba sterująca jej wylotem, kolejna zagęszczająca ułożoną mieszankę, następnie wyrównująca jej powierzchnię.

Jeżeli w ekipie jest wystarczająco dużo osób, takie prace sprawnie się posuwają. Po ich zakończeniu należy na czas wiązania zabezpieczyć fundamenty przed deszczem i zabrudzeniem piaskiem. Nie można też zapomnieć o codziennym polewaniu ich wodą, żeby nie popękały.