Wiosenne sprzątanie w ogrodzie

Sprzątanie w ogrodzieWiosenne sprzątanie - porządki w ogrodzie są dużym wyzwaniem, nawet jeśli przez cały rok bardzo dbamy o zieleń wokół domu.

Można samemu zająć się koszeniem pierwszej trawy, wyrywaniem chwastów, grabieniem liści i podcinaniem krzewów i drzewek, bądź zatrudnić do tego wykwalifikowaną firmę sprzątającą. Wiele osób uważa, że ogród jest ich królestwem i wszystkie prace powinni wykonać samodzielnie. Istotnie nie ma większej przyjemności niż pielęgnowanie roślin i obserwowanie jak pięknie rosną i kwitną.

Jednak zanim nadejdzie czas na sadzenie i z dumę naszych okazów, najpierw musimy uporządkować ogród, dobrze jest przekopać miejsce pod późniejsze sadzonki, wygrabić trawnik, nadać odpowiedni kształt roślinom, przyciąć żywopłot.

Firma sprzątająca i pielęgnująca ogród

Pracy jest bardzo dużo, nawet jeśli posiadamy wystarczająco sił by samodzielnie wysprzątać ogród, to czy posiadamy również niezbędną wiedzę i umiejętności? Można oczywiście improwizować i metodą prób i błędów przygotowywać ogródek na nadchodzący sezon. Można również wynająć firmę sprzątającą ogrody z dużą wiedzę i doświadczeniem. Oprócz oczywistej korzyści jaką jest piękny ogród, możemy również dowiedzieć się wiele o prawidłowej pielęgnacji wybranych przez nas roślin. Podcinanie żywopłotu to prawdziwa udręka dla wielu osób. Każdy marzy o równiutkiej, zielonej osłonie ogrodzenia. Jednak aby uzyskać efekt oglądany w telewizji, czy kolorowych czasopismach należy przez długie lata, rok po roku przycinać żywopłot w ten sam sposób.

Wycinka drzew, przycinka krzewów

Można by powiedzieć, że stworzenie zielonej ściany z gałązek to nie problem. Każdy kto tak sądzi jest w bardzo dużym błędzie, wystarczy jedna nieprawidłowo przycięta gałąź by cała nasza praca poszła na marne. Podobnie sprawa wygląda z roślinami przycinanymi w kształcie kuli, świderka, stożka itd. O ile ogród, o który dba się regularnie jesteśmy w stanie lepiej, lub gorzej wysprzątać samodzielnie, opuszczony i zarośnięty nie będzie już taką prostą sprawą. Jeśli kupujemy działkę, na której ktoś przed laty posadził rośliny i przez długi okres nie dbał o nie, raczej sami sobie nie poradzimy. Wówczas najpierw należy zacząć od pielenia i wycinki suchych drzew i innych roślin. Następnie należy posegregować rośliny. Oznaczyć, które z nich po przycięciu i rozsadzie mogą pozostać, które należy wyciąć ponieważ zdziczały i nie będą już zdobić posesji. Na zaniedbanych działkach jest jeszcze jeden problem, najczęściej należy wyrównać teren, nawet jeśli poprzedni właściciel nas zapewnia, że działka była równana kilka, bądź kilkanaście lat temu.

Deszcze, trawa i chwasty podnoszą teren w miejscach gdzie mają sprzyjające warunki by się dobrze ukorzenić. Ponadto, w większości zaniedbanych ogrodów należy po oczyszczeniu działki z chwastów i nieprzydatnych roślin, dobrze przekopać całość i użyźnić glebę, ponieważ na wyjałowionej nic nie urośnie. Dodatkowym problem na wielu działkach jest nadmiar kamieni polnych różnej wielkości. Duże głazy można przenieść i tak zaaranżować ogród by go zdobiły. W przypadku tych małych, jeśli porządnie się ich nie usunie zakładając ogród przez lata będą nas irytowały przy sadzeniu roślin.