Wentylacja i wentylatory

Wentylacja i wentylatoryWentylator to inaczej sprężarka, urządzenie, którego zadaniem jest zwiększanie ciśnienie gazu. Wentylatory użytkowane są dziś w wielu dziedzinach życia, zarówno w życiu codziennym jak i w przemyśle.

Wentylatorami, które spotykamy najczęściej są biurowe wiatraczki, które dają nam uczucie przyjemnego chłodu w gorące dni. Możemy je stosować zarówno w domu jak i w biurze, wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu. W wielu przypadkach tego typu wentylatory pokojowe mają kilka rodzajów prędkości, możemy ustawić taką, jaka jest dla nas w danej chwili odpowiednia. Fachowo ten rodzaj wentylatorów określa się jako osiowe śmigłowe.

Mogą być one oczywiście o wiele większe, a ich średnica może dochodzić nawet do kilkunastu metrów. Wtedy takie wentylatory mogą być wykorzystywane w przemyśle, między innymi w urządzeniach grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Są również inne rodzaje wentylatorów osiowych. Bardzo popularne są modele przeciwbieżne. Złożone z dwóch pojedynczych wentylatorów są użytkowane w systemach wentylacyjnych kopalń oraz na okrętach. Kolejnym typem wentylatorów są wentylatory promieniowe. Tutaj wyróżnia się urządzenia poprzeczne oraz bębnowe.

Wentylatory poprzeczne cechują się bardzo szybkim przepływem powietrza przez wirnik. Jest ono przepuszczane dwukrotnie i tym samym otrzymuje dwa razy większe przyspieszenie. Praca takich urządzeń jest bardzo cicha, co pozwala na ich zastosowanie w systemach klimatyzacyjnych. Z kolei wentylatory bębnowe cechują się większa szerokością wirnika. Jest ona zazwyczaj nawet dwukrotnie większa od jego średnicy. Dzięki temu mogą one osiągać bardzo dużą efektywność przy jednocześnie niewielkich gabarytach sprzętu. Niestety, w wielu przypadkach jest to okupione niższa sprawnością sprzętu.

To jednak również nie wszystkie rodzaje wentylatorów. W przemyśle wykorzystywane są również wentylatory transportowe, wentylatory przeciwwybuchowe i te wykonane z tworzyw sztucznych oraz wentylatory dachowe promieniowe, przystosowane do zamontowania ich na dachu budynku.