Termoizolacja, czyli izolacja cieplna dachu, ścian, fundamentów domu

izolacja cieplna dachuWykonanie termoizolacji (izolacji cieplnej) domu może odbywać się na wiele sposobów i pod wieloma względami. Każdy budynek jest bowiem narażony na działanie rozmaitych, często niekorzystnych, warunków pogodowych. Ma także, a może przede wszystkim, zapewniać komfort przebywania osobom się w nim znajdującym. Dobrze izolowany budynek zapewnia także prawidłową gospodarkę zużywaną energią, co przekłada się następnie na zdecydowane zmniejszenie kosztów eksploatacji, w skali nawet kilku tysięcy złotych w skali roku.

Przed czym izolowany jest budynek?

Izolacja termiczna stanowi kluczową i najważniejszą sprawę w przypadku wykańczania każdego domu. Dobrze zabezpieczony przed ucieczką ciepła pozwala na ograniczenia wykorzystania ogrzewania i tym samym zmniejsza rachunki. Nie trzeba też obawiać się, że w przypadku srogich zim będziemy zmuszeni do zaopatrzenia się w dodatkowe instrumenty, służące utrzymaniu temperatury w pomieszczeniu.

Poza zatroszczeniem się o warunki cieplne, każdy budynek należy również wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia przed zbierającą się wilgocią, której źródłem mogą być opady deszczu albo warunki terenu, na której decydujemy się postawić konstrukcje. Hydroizolacja, która jest wykonywana już, gdy gotowe jest całe ocieplenie domu, to najczęściej pokrycie poprzez powłoki elastomerowe i powłoki polimocznikowe zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed skutkami zbierającej się wilgoci. Łatwość, z jaką można użyć i wykonać izolacje z użyciem tych materiałów sprawia, że są one idealne do wykorzystania w każdych warunkach, przy zdecydowanie mniejszych, w porównaniu do tradycyjnych metod, nakładach pracy i czasu.

Jak tradycyjnie wykonuje się izolację termiczną?

Najczęściej wykorzystywaną techniką przy ocieplaniu budynków,oraz gdy potrzebne jest ocieplenie innych pomieszczeń, jest pokrywanie ścian płytami styropianowymi. Jest to metoda stosowana od dawna i obecna w budownictwie do dzisiaj. Zapewnia ona skuteczne pokrycie i ocieplenie ścian budynku. Polega na wyłożeniu ścian styropianem, a następnie, opcjonalnie, wykonaniu dodatkowej izolacji chroniącej przed zbierającą się wodą. Następnie na warstwy izolacyjne nakłada się zaprawę i tynk, które chronić mają styropian przed niszczeniem.

Izolacja styropianowa jest najłatwiejsza w stosowaniu w przypadku podstawowego ocieplania dużych ścian nośnych budynków, a także fragmentów w okolicach otworów okiennych i drzwi. Niestety, istnieją także wady takie rozwiązania. Płyty styropianowe trzeba bowiem odpowiednio dopasowywać i układać, by w pełni, bez szczelin, pokrywały powierzchnię, na której są przymocowane. Dlatego też w niektórych przypadkach, na przykład gdy konieczne jest ocieplenie poddasza i jego izolacja może to powodować pewne komplikacje. Dodatkowym kłopotem może okazać się odpowiednie przymocowanie do podstawy dachu.

Alternatywa dla ocieplania styropianem

W takich przypadkach istnieje jednak inna metoda ocieplenia dachu, która nie wymaga żmudnej pracy, związanej z użyciem styropianu. Można do tego z powodzeniem wykorzystać natrysk z pianki poliuretanowej, która zastygając, tworzy nieprzepuszczającą, jednolitą warstwę izolacji. Łatwość rozprowadzania i montażu sprawia, że może być ona wykorzystywana w przypadku nietypowych rodzajów i kształtów powierzchni.