Świetliki dachowe - remont domu

Świetliki dachoweNowe świetliki dachowe wyglądają doskonale i pomagają w doświetleniu poddasza. Niestety, bardzo często już po kilku miesiącach od ich instalacji zaczynają pojawiać się pierwsze usterki. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wprawdzie profesjonalna naprawa okien dachowych może pomóc na jakiś czas, ale zwykle problemy prędzej czy później wracają.

Zamiast ustawiać w domu pod oknem kubełek na kapiącą wodę, warto zastanowić się nad drastycznym rozwiązaniem, jakie stanowi profesjonalna wymiana okien dachowych.

W jaki sposób błędny montaż okien w dachu prowadzi do uszkodzeń domu?

Przecieki stanowią spore wyzwanie dla mieszkańców domu, w którym źle zainstalowano okna dachowe. Wilgoć, która wsiąka w warstwę izolacji, z czasem często prowadzi do rozwoju grzyba na posesji. To z kolei skutkuje nieraz kłopotami zdrowotnymi domowników, np. astmą, alergiami, oraz osłabieniem układu immunologicznego.

Nasiąknięte wodą drewno w konstrukcji dachu może wypaczyć się i spróchnieć lub zgnić. Z czasem uszkodzenia przechodzą na ściany sąsiadujące z miejscem zacieku, a następnie na pozostałą część domu. Jeśli nie naprawi się usterki wystarczająco szybko, rozległe zniszczenia ścian mogą wymagać kosztownego remontu.

Dlaczego okna dachowe tak często źle funkcjonują?

Problemy z dachem pojawiają się tak często, że część osób zupełnie rezygnuje z instalacji świetlików i decyduje się na projekt z użyciem lukarn. Skośne okna bardzo trudno dobrze zainstalować, ponieważ otaczające je otwory w dachu muszą zostać poprawnie załatane, w przeciwnym razie zaczną podciekać. Gdy woda dostanie się do słabo zaizolowanej przestrzeni pomiędzy ramą okienną a dachem, doprowadzi to do uszkodzeń konstrukcji dachu i ścian.

Niemniej jednak nawet prawidłowa instalacja okien dachowych nie gwarantuje ich właściwego funkcjonowania, ponieważ z czasem same świetliki mogą ulec uszkodzeniu i zacząć przeciekać. Tylko dobrze zaprojektowana konstrukcja okienna da radę przez lata przetrwać opady deszczu i okresowe zaleganie ciężkiej pokrywy śnieżnej.

Czy wymiana okien dachowych rozwiąże problemy z oknami?

Wstawienie nowych okien dachowych na miejsce uszkodzonych starych świetlików może pomóc w rozwiązaniu problemu z nieszczelnością. Niemniej jednak, kluczową kwestią okaże się wybór doświadczonej ekipy remontowej do ich poprawnej instalacji. Typowi robotnicy często nie potrafią prawidłowo wykonać pracy.

Pracownicy firmy prowadzącej prace powinni znać się nie tylko na oknach, ale również na układaniu, naprawie oraz izolacji dachów. Dobra brygada zadba o wszystkie detale, na które laik nawet by nie zwrócił uwagi. Istotny okaże się także właściwy dobór właściwie zaprojektowanych i wytrzymałych świetlików, ponieważ brak wiedzy i próby oszczędzania na jakości prędzej czy później zemszczą się na właścicielu nieruchomości.

Jak wybrać najlepsze świetliki dachowe?

Trzeba znaleźć ofertę doświadczonego producenta, który potrafi zrobić takie okna dachowe, które dadzą radę poprawnie funkcjonować przez lata. Warto także dobrać taki model, który posiada pożądanie przez domowników funkcje. Dzięki użyciu pilota okienka można otwierać i zamykać bez wspinania się do nich za każdym razem. Z kolei żaluzje pozwolą na regulację ilości światła słonecznego, która dociera do wnętrza. Warto je zainstalować, jeśli poddasze za mocno się nagrzewa w pogodne dni.

Błędna instalacja okien dachowych prowadzi do uszkodzenia struktury domu oraz problemów zdrowotnych jego mieszkańców. Niemniej jednak, jeśli wybierze się dobrze wykonany model od solidnego producenta i zatrudni doświadczoną ekipę instalacyjną, wymiana okienek na dachu rozwiąże problemy z zaciekami. Warto wykonać niezbędne prace jak najszybciej, alby uniknąć większych zniszczeń materiału.