Strych i schody strychowe bez tajemnic

Niektórzy uważają, że strych jest pomieszczeniem zbędnym w domu, a nawet, że jest to wręcz marnowanie miejsca. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że nie! Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować zagospodarowanie tej, przydatnej przy wielu okazjach, przestrzeni. Dawniej strych był kojarzony z miejscem tajemniczym, w którym można odnaleźć wiele interesujących skarbów, dlatego z chęcią jest odwiedzany chociażby przez dzieci w trakcie zabaw.

Jednak strych może stanowić przede wszystkim dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym będziemy mogli przechowywać rzeczy, po które sięgamy rzadko lub używamy je sezonowo - w zależności od pory roku. Nie można też zapominać, że strych stanowi też poniekąd strefę buforową, odpowiadającą za ograniczenie wychładzania się zimą pomieszczeń znajdujących się na niższych piętrach. Latem z kolei ogranicza ich nagrzewanie.

Ponadto możemy docenić strych w sytuacji, gdy okaże się, że dach naszego domu jest nieszczelny. To właśnie ta przestrzeń - nasze nieużytkowe poddasze - da nam możliwość wykrycia i co za tym idzie, szybkiej naprawy tej nieszczelności. By umożliwić sobie komfortowy dostęp do naszego poddasza, warto zainwestować w dobre schody strychowe. Mogą to być zarówno schody stacjonarne, jak i te ze składaną drabinką, które cieszą się w ostatnim czasie wielką popularnością. Warto przyjrzeć się bliżej tej opcji, gdyż jest ona praktyczna i umożliwia nam oszczędność przestrzeni.

Innymi zaletami takiego rozwiązania jest korzystna cena oraz łatwy montaż. Możemy zdecydować się na schody strychowe z drewnianą drabinką, która może być trzy - lub czterosegmentowa. Kończące ją zabezpieczające stopki nie tylko stabilizują drabinkę, ale również chronią podłoże przed porysowaniem. Klapa schodów może być nieizolowana, termoizolacyjna lub ognioodporna. Wybór odpowiedniego rodzaju klapy zależy od temperatury poszczególnych kondygnacji. Jeśli temperatura w pomieszczeniach jest zbliżona, można zdecydować się na klapę bez izolacji.

Jednak w przypadku, gdy chcemy oddzielić ogrzewane kondygnacje od zimnego strychu, lepszym rozwiązaniem będzie izolacja termiczna. Klapa ognioodporna stanowi z kolei ochronę przed rozprzestrzenieniem się ognia w przypadku pożaru. Drabinka schodów strychowych może być także wykonana z metalu. Materiał ten ułatwia nam czyszczenie schodów. W tym przypadku do wyboru również mamy konstrukcję segmentową, ale możemy zdecydować się też na schody nożycowe. Sporą zaletą tych ostatnich jest to, że złożona drabinka zajmuje jeszcze mniej miejsca, dzięki czemu idealnie nadają się one do pomieszczeń niewielkich rozmiarów. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena w porównaniu z pozostałymi. Wiele zależy zatem od tego, jak często będziemy użytkować nasz strych.

Jeśli będziemy z niego korzystać dość często, warto zainwestować w schody strychowe o konstrukcji nożycowej, bowiem są one najprostsze w rozkładaniu i składaniu. Do schodów strychowych możemy również dokupić przydatne akcesoria. Jednym z nich jest dokręcana poręcz, która ułatwi wchodzenie na stopnie i schodzenie z nich.

Z kolei, by zabezpieczyć otwór w stropie od strony strychu warto zainwestować w ochronną barierkę. Dzięki temu użytkowanie poddasza będzie jeszcze bezpieczniejsze. Jeśli zdecydujemy się na montaż schodów strychowych w stropie, mankamentem mogą być dla nas powstałe szczeliny wokół skrzynki widoczne od strony części mieszkalnej. Na szczęście pomogą nam je zamaskować specjalne listwy, również dostępne w sklepach oferujących schody strychowe.