Schody strychowe - jak wybrać?

Schody strychoweWiele osób posiada w domach strych, który pełni różne funkcje. W wielu przypadkach pełni rolę użytkową, czyli stanowi dodatkową przestrzeń mieszkalną. Na strychu urządzić można przytulne pokoje lub nawet całe mieszkanie, na przykład dla usamodzielniających się dzieci. Na strychu możemy jednocześnie zorganizować dodatkowy schowek na nieużywane już sprzęty.

Bez względu jednak na to, czy strych pełni funkcję użytkową, mieszkalną, czy jest jedynie miejsce składowania niepotrzebnych aktualnie mebli i innych przedmiotów, należy zastanowić się nad tym, jak na strych się dostać.

Przydadzą się więc odpowiednie schody, pozwalające na wygodne wspieranie się na wyższą kondygnację. Jakie mogą być schody strychowe? Obecnie na rynku jest tak wiele ich rodzajów, że z pewnością każdy wybierze odpowiedni model dla siebie. Po pierwsze, mogą to być oczywiście typowe, klasyczne schody, prowadzące na wyższe piętro w domu. Mogą być one drewniane, betonowe, posiadać dodatkową poręcz czy balustradę. Takie rozwiązanie jest spotykane w domach, w których strych pełni funkcję użytkową.

Doskonale sprawdzają się również schody kręcone zarówno z podstopniami jak i bez nich. Takie modele zajmują niewiele miejsca i doskonale sprawdzają się w mniejszych domach. A co w przypadku strychów z przeznaczeniem na dodatkowy schowek? W tym wypadku nie musimy już inwestować w klasyczne czy kręcone schody, ale w wygodne schody składane, wyjmowane z sufitu, który jest jednocześnie podłoga strychu. Takie składane schody zajmują niewiele miejsca, są więc funkcjonalne, ale jednocześnie estetyczne oraz wygodne w użytkowaniu. Na co więc zwracać uwagę, kupując takie schody, aby nabyć profesjonalny i wysokiej jakość produkt? Standardowe strychowe schody składane posiadają klapę izolacyjną, wykonaną zazwyczaj z płyty wiórowej o określonej grubości. Kolejny element stanowi drabina kilkusegmentowa, w zależności od preferencji kupującego oraz oczywiście wysokości pomieszczenia, w jakim będą rozkładać się schody.

Pomiędzy klapą a drabinką zamontowana jest uszczelka, zapewniająca doskonałą szczelność pomiędzy tymi elementami. Warto również zwracać uwagę na antypoślizgową powłokę stopni oraz bezpieczny zamek. Takie schody są zarówno estetyczne i wygodne w użytkowaniu, jak i bardzo praktyczne. Funkcjonalność takich modeli polega na oszczędzaniu miejsca oraz przede wszystkim na ułatwieniu korzystania ze strychu, bez konieczności instalowania schodów w pomieszczeniu poniżej. Kolejną zaletą takich schodów jest szeroki wybór różnorodnych modeli oraz akcesoriów dodatkowych, pozwalających nam na dobranie schodów bezpośrednio do naszych oczekiwań i preferencji. Bardzo popularne są klasyczne, składane schody strychowe z drewnianą drabinką, zwiększającą komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania schodów.

Coraz częściej sięgamy również po schody z drabinką metalową, prezentujące się bardzo estetycznie. Chętnie wybierane są też schody termoizolacyjne, posiadające dodatkowe uszczelki. Ciekawą innowacją są schody nożycowe. Nie posiadają one typowej drabinki, ale stopnie, składane jak nożyce. W większości przypadków są to produkty ognioodporne. Do schodów segmentowych dokupić można również szereg akcesoriów dodatkowych, takich jak barierki, stopki, poręcze czy różne łuki. Możliwe jest także nabycie i zamontowanie dodatkowych stopni, w zależności od potrzeb.