Schody i balustrady w różnych stylach

Schody i balustrady są bardzo ważnym elementem domów piętrowych. Służą one nie tylko do łączenia kondygnacji, ale spełniają również funkcję dekoracyjną w pomieszczeniach.

Pięknie prezentują się schody oraz balustrady drewniane. Są one wykonane z naturalnego, wytrzymałego materiału, więc na pewno posłużą nam przez długie lata. Takie schody idealnie pasują do tradycyjnych domów i wnętrz urządzonych klasycznie. Drewniane schody sprawiają, że wnętrze prezentuje się ciepło i rodzinnie, jest przytulne. Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu klasycznym, bardzo dobre okazuje się zdecydowanie się na schody kamienne.

Schody z kamiennymi stopniami są idealne do klimatycznych domów, kamień można zastosować również w innych elementach wyposażenia wnętrza, na przykład na ścianie nad kominkiem. Ciekawie prezentuje się również kamienna podłoga. Aby jednak wnętrze nie wydawało się zbyt chłodne, dobrze jest wybrać cieplejszy odcień kamienia i miękki dywan. Jeśli z kolei komuś marzy się bardziej nowoczesny klimat w mieszkaniu, może wybrać schody metalowe i balustrady ze stali nierdzewnej.

Zainwestowanie w dobrej jakości surowiec sprawi, że będziemy pewni jakości i trwałości naszych schodów. Ciekawie prezentują się również modele ze szklanymi stopniami. Są nowoczesne, delikatne, dają wrażenie lekkości i elegancji. Nadają się do nowoczesnych domów, ale również futurystycznych biurowców, hoteli czy restauracji.

Schody to element nie tylko funkcjonalny, ale również dekoracyjny. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych modeli schodów, że z pewnością bez trudu dopasujemy jakiś do danego pomieszczenia.

Schody do domu możemy podzielić na trzy, podstawowe rodzaje: schody proste, kręcone i z zakrętem. Schody proste świetnie nadają się tam, gdzie jest dużo miejsca, wymagają one bowiem sporej ilości wolnej przestrzeni. Takie schody znakomicie prezentują się w domach, gdzie zrezygnowano z wielu ścian na rzecz otwartych przestrzeni.

Schody proste są idealnym rozwiązaniem, gdy w domu są małe dzieci czy osoby starsze. Pokonywanie stopni i jednocześnie zakrętów może być kłopotliwe zarówno dla osoby w wieku podeszłym jak i dla małego dziecka. Proste schody mogą, ale nie muszą być wyposażone w poręcz. Znacznie bezpieczniej jest jednak ją zainstalować. Poręcz warto traktować jako kolejny element dekoracyjny. Poręcz i stopnie mogą tworzyć zgraną całość lub być elementami kontrastowymi, co jest nie mniej interesujące.

Projektowanie wnętrz - schody i poręcze

Jeśli zdecydujemy się na podobny styl zarówno schodów i poręczy, stawiamy na rozwiązanie bezpieczne, które sprawdza się w każdej sytuacji. W pomieszczeniach urządzonych klasycznie rewelacyjne będą schody drewniane, kamienne schody, schody metalowe - kute. Jeśli marzy się nam niecodzienne rozwiązanie, postawmy na stylowe połączenie drewna i stali. Taki miks jest nie tylko interesujący, ale również bardzo modny. Kolejny typ schodów to schody kręcone, które świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca i potrzebne są schody, które zajmują niewielką przestrzeń.

Takie schody można z powodzeniem zamontować nie tylko w domu, ale również w dwupoziomowym mieszkaniu. Ten rodzaj schodów zazwyczaj posiada poręcz, dla zwiększenia bezpieczeństwa. Popularne są również schody z zakrętem, mogą być to zarówno schody proste jak również zaokrąglone na tymże zakręcie. Można je zlokalizować w rogu pomieszczenia, na przykład pokoju dziennego. Warto zastanowić się nad funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni pod schodami.

Jeśli zastanawiasz się, jakie schody będą najlepsze do Twojego domu czy miejsca pracy, na początku ważna jest odpowiedź na pytanie: w jakim stylu urządzone jest dane pomieszczenie.

Schody są nie tylko elementem funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym, powinny pasować do miejsca, w jakim się znajdują.

Do pomieszczeń urządzonych klasycznie idealnie pasują proste i tradycyjne schody, wykonane z wytrzymałych i naturalnych materiałów.

Wspaniale prezentują się schody drewniane, są niedrogie i bardzo estetyczne. Można je dopasować do każdego klasycznie urządzonego pomieszczenia. Na stopniach można położyć wygodne dywaniki, które chronią drewno i dodatkowo są bardzo ciekawą ozdoba pomieszczenia. Kolor takich dywaników można dopasować do kolorystyki pomieszczenia. Zastosowanie ich jest dobrym pomysłem szczególnie, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Schody nie będą zniszczone, a gdy maluch przewróci się na stopniach, nie zrobi sobie krzywdy, upadając na miękki dywanik.

Z modeli klasycznych idealnie sprawdzają się również schody kamienne. Kamienne stopnie są nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale również dekoracyjne, wprowadzają do pomieszczenia nietypowy klimat. Można je ciekawie zestawić z kamiennym kominkiem lub posadzką, wbrew pozorom, wnętrze wcale nie będzie mniej przytulne, a nawet przeciwnie. Dobrze dobrany kamień wprowadza do pokoju czy innego pomieszczenia ciepłą, rodzinną atmosferę.

Co ciekawe, kamienne schody sprawdzają się dobrze nie tylko w domach mieszkalnych, ale również w klimatycznych lokalach czy nastrojowych restauracjach. Kamienne czy drewniane schody są polecane do szerszych klatek schodowych i przestronnych pomieszczeń, gdzie na schody możemy przeznaczyć większą ilość miejsca. Gdy z kolei klatka schodowa jest wąska, a pomieszczenie małe, lepiej zastosować niewielkie konstrukcje, również drewniane, które będą nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Świetnie sprawdzają się również nowoczesne schody, na przykład te wykonane z metalu albo modele ze szklanymi stopniami. Można je ciekawie zestawić z balustradami ze stali nierdzewnej.