Rola światła

Promienie słoneczne oraz wszelkiego rodzaju światło odgrywa bardzo ważną w rolę w naszym życiu.

W miesiącach gdzie mamy bardzo utrudniony dostęp do światła częściej pojawiają się u nas bóle głowy, depresja i ogólne złe samopoczucie. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego że dobór odpowiedniego światła w naszych mieszkaniach to połowa sukcesu do udanego wnętrza. Lampy podłogowe, żyrandole oraz wiszące kinkiety dodają charakter każdemu pokojowi.

Bardzo często wybierając oświetlenie nie zwracamy szczególnej uwagi na rodzaj światła emitowanego przez lampy, a przecież ważne jest to czy źródło światła będzie wydawać się zimne czy ciepłe. Naukowo udowodniono że światło ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, przeróżne schorzenia leczy się za pomocą specjalnej lampy. Jeżeli w pokoju wypoczynkowym będzie zimne, sztuczne oświetlenie nie będzie to sprzyjać relaksowi.

Natomiast miejsce do pracy musi być z kolei bardzo jasne. Dobrze ustawiona lampka na biurko powoduje, że nasze oczy nie męczą się tak szybko i możemy dłużej pracować. Widać więc bardzo wyraźnie, że dobór oświetlenia do każdego pomieszczenia w domu powinien być nieco inny, dzięki temu wszędzie będzie oświetlenie dokładnie takie, jakie jest w tym miejscu najbardziej potrzebne.

Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że mała zmiana w naszych mieszkaniach może zdziałać cuda.

Kiedy chcemy coś zmienić w naszym wnętrzu nie musimy wydawać ogromnej sumy pieniędzy, czasem wystarczy przemalować ściany, poprzestawiać meble lub kupić nowy dywan. Można także zdecydować się na zmianę oświetlenia. Mamy bardzo duży wybór wiszących kinkietów i żyrandoli, dobrym wyjściem jest także zmiana abażuru naszej lampy.

Ten drobny zabieg może spowodować, że lampy staną się nowoczesne i stylowe. Większość abażurów jest standardowych rozmiarów, więc pasuje nawet na te starsze lampy. Kiedy ubraliśmy już nasze lampy w nowe szaty, możemy teraz zastanowić się nad ich ustawieniem. Nie warto jest stawiać ich wszystkich blisko siebie, nie da nam to żadnego efektu. Ani nie będzie wystarczająco widno w pokoju, ani też estetycznie. Małe lampki można postawić na szafce nocnej, stoliku kawowym.

Duże podłogowe lampy warto porozstawiać w tych miejscach gdzie czytamy książki, czy jemy posiłki. Takie zabiegi z pewnością odświeżą wystrój naszych mieszkań. Trzeba jednak wszystko przemyśleć i na spokojnie zdecydować co i w jakim miejscu będzie najlepiej wyglądało. Jeśli wszystko się uda, to efekty powinny być olśniewające.