Projekty domów ekologicznych

Projekty domów ekologicznych nowoczesnychProjekty domów ekologicznych nowoczesnych

Ekologia jest obecna w wielu dziedzinach naszego życia. Poszukujemy ekologicznej żywności, kupujemy ubrania z ekologicznej bawełny oraz ekologiczne zabawki dla naszych dzieci. To, co ekologiczne kojarzy się nam ze zdrowiem, dbaniem o siebie i środowisko naturalne. Myślenie ekologiczne przenika również do branży budowniczej, gdzie zapoczątkowało wykorzystywanie zasobów naturalnych w planowaniu i realizowaniu inwestycji.

Budownictwo ekologiczne

Ekologiczne budownictwo opiera się zarówno na powrocie do naturalnych materiałów, jak i zauważaniu potencjału w alternatywnych źródłach energii. Pozwala nam to na budowanie domów nie tylko bezpiecznych, ale jednocześnie niedrogich w eksploatacji.

Projekty domów nowoczesnych

Projekt nowoczesnego domu ekologicznego powinien więc uwzględniać przede wszystkim walory miejsca, w jakim posiadłość ma się znajdować. Warto zwracać uwagę na ułożenie działki względem stron świata i zauważyć możliwości, jakie nam ono daje. Pomieszczenia, które są często użytkowane, na przykład kuchnia czy pokój dzienny, powinny zostać zlokalizowane po stronie południowej, która w ciągu dnia jest najbardziej nasłoneczniona. Pozwoli nam to na naturalne ogrzanie wymienionych pomieszczeń światłem słonecznym, docierającym przez okna do poszczególnych pokoi.

Oszczędność w ogrzewaniu do jednak nie wszystko, ponieważ długie nasłonecznienie południowej strony domu niweluje konieczność wczesnego włączania światła. Możemy więc dłużej komfortowo funkcjonować w pomieszczeniach, które są długo oświetlane naturalnym światłem słonecznym. Z kolei miejsca, z których korzystamy najczęściej rano i wieczorem, takie jak sypialnia czy łazienka, mogą zostać zlokalizowane od strony wschodniej lub zachodniej. Jeśli w łazience nie przewidujemy okna, doskonałym pomysłem jest jej ulokowanie od strony północnej. Poza samym rozmieszczeniem pomieszczeń, warto pomyśleć również nad wielkością okien i drzwi.

Jeśli zależy nam na dużym nasłonecznieniu konkretnych części domu, zdecydujmy się na większe okna, dostarczające odpowiedniej ilości światła naturalnego. Kolejnym aspektem są materiały, jakich używamy do budowy domu. W myśl ekologicznego podejścia do realizowania inwestycji, wraca się do natury, a dokładniej: do drewna. Ten niedrogi i bezpieczny materiał stosowany jest na szeroką skalę zarówno podczas budowy jak i prac wykończeniowych. Drewno, choć kojarzy się z budownictwem tradycyjnym, z powodzeniem odnajduje się również w projektach nowoczesnych. Bardzo elegancko prezentuje się w duecie ze szkłem czy metalem.

Alternatywne źródła energii

Ekologia w budownictwie zwraca również naszą uwagę na zastosowanie alternatywnych źródeł energii. W wielu domach montuje się bowiem kolektory słoneczne czy wiatraki. Takie praktyki mają na celu wykorzystywanie tego, co daje nam środowisko, ale w sposób, który nie szkodzi naturze. Zwieńczeniem dzieła jest zastosowanie energooszczędnych żarówek oraz lamp solarnych, zamiast elektrycznych. Pozwala to na stworzenie spójnej całości, realizującej postanowienia ekologicznego budownictwa. Dom taki jest przyjazny dla użytkowników, zarówno we względu na jego bezpieczeństwo jak i niskie koszty eksploatacji.

Wykorzystywanie naturalnych warunków oraz alternatywnych źródeł energii pozwala nam na zredukowanie kosztów ogrzewania czy oświetlania budynku oraz znacznie podnosi komfort życia mieszkańców.