Pralki, maszyny pralnicze, pralnice - klasy energetyczne

Pralki, maszyny pralnicze, pralniceKlasy energetyczne maszyn pralniczych: którą wybrać?

Rynek maszyn pralniczych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Coraz częściej chcemy posiadać nowe, ekologiczne urządzenia. Również osoby kupujące nieruchomości najczęściej decydują się na zakup nowej pralki zamiast naprawiać starą czy uszkodzoną.

Obecnie produkowane maszyny pralnicze są o wiele bardziej energooszczędne oraz wodooszczędne. Klasy energetyczne pralnic i pralnicowirówek pozwalają na wybór urządzenia, które podczas używania będzie generowało niższe koszty. Klasy energetyczne są następujące:

A+++ - Maszyny pralnicze w tej kategorii uznawane są za bardzo oszczędne i generują niskie koszty energii. Warto wybierać urządzenia tego typu szczególnie wtedy, gdy nie różnią się one znacząco cenowo od innych, gorszych klas energetycznych.

A++ - Urządzenie pralnicze o tej klasie energetycznej pobiera nieco więcej prądu, jednak również uważana jest za urządzenie energooszczędne.

A+ - Produkty w klasie energetycznej A+, podobnie jak produkty w klasie A są powszechne na rynku i możemy wybierać spośród wielu różnych urządzeń. Nie są to pralki bardzo ekologiczne, jednak nie pobierają one olbrzymiej ilości energii elektrycznej. Również i poziom cen tego typu produktów jest wyważony i są one dostępne dla większości osób.

A - Ta klasa, razem z A+, dominuje na rynku urządzeń piorących. Gwarantowana jest niewysoka cena, ale jednocześnie koszty użytkowania takiego urządzenia nie są gigantyczne.

B - W klasie energetycznej B znajdziemy również wiele pralek, jednak jeśli jesteśmy w stanie, to raczej skorzystajmy z oferty pralek nieco bardziej energooszczędnych. Nieco wyższa cena z pewnością zostanie zrekompensowana niższymi rachunkami za prąd.

C - Klasa energetyczna C jest bardzo niska i raczej nie powinniśmy wybierać takich urządzeń do codziennego użytku. Ich cena zazwyczaj jest niższa, jednak koszty energii elektrycznej będą zauważalnie wyższe. W szczególności, jeśli pralka będzie używana intensywnie.

D - Tego typu urządzenia to zdecydowanie najniższa półka na rynku. Klasa energetyczna D nie jest ekologiczna, a koszty energii elektrycznej będą bardzo wysokie. Urządzenia pralnicze w tej klasie są często bardzo tanie, jednak nie zawsze warto je kupować. Możemy zdecydować się na taki wybór na przykład wtedy, gdy kupujemy pralkę do domku wakacyjnego, w którym urządzenie to będzie wykorzystywane jedynie kilka czy kilkanaście razy w roku.

Oprócz wymienionych wyżej klas energetycznych, coraz częściej możemy znaleźć w ofercie produkty jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie, a przez to pobierające jeszcze mniej energii elektrycznej. Do klas energetycznych "premium" zaliczyć możemy:

A+++ -10% - Tego typu urządzenia skonstruowane są w taki sposób, by pobór energii elektrycznej był o co najmniej 10% mniejszy niż w przypadku porównywalnego urządzenia z klasy A+++.

A+++ -20% - W tym przypadku redukcja poziomu poboru energii elektrycznej jest jeszcze wyższa i wynosi aż 20% w stosunku do klasy A+++. Oszczędności na kosztach są więc zauważalnie niższe.

A+++ -40% - Pralnice i pralnicowirówki w tej klasie energetycznej są zdecydowanie najbardziej ekologiczne. Pobór energii został zredukowany aż o 40% w stosunku do porównywalnych urządzeń z klasy A+++. Taka różnica z pewnością musi zostać zauważona w postaci niższych rachunków za prąd. Często również produkty z tej klasy posiadają inne udogodnienia, niedostępne w modelach niższych klas.

Wybór pralki nie powinien opierać się jedynie o poziom poboru energii elektrycznej, jednak powinien to być istotny punkt brany pod uwagę przez każdego kupującego. Warto zdecydować się na urządzenia z klasy nie niższej niż A, a im wyższa jest klasa energetyczna, tym oszczędności będą wyższe. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze zakup pralki o wyższej klasie energetycznej będzie nam się opłacał - urządzenia bardziej energooszczędne są zazwyczaj droższe. Powinniśmy więc próbować znaleźć idealną równowagę między wyższą ceną pralki bardziej energooszczędnej, ale jednocześnie zwrócić uwagę, czy ta wyższa cena zostanie zrekompensowana przez niższe rachunki za prąd w czasie użytkowania urządzenia.