Pomyślmy o… urządzeniu kuchni

Żółto-zielona kuchniaIlu projektantów i użytkowników, tyle pomysłów na projekty kuchni. Już dawno przestał pokutować pogląd, że powinna ona być wyłącznie użyteczna - w tej samej mierze stawia się akcent na funkcjonalność, jak i na estetykę.

Projektanci mają pomysł na każdą okoliczność. Można znaleźć kuchenne rozwiązania dla pomieszczeń dużych i małych, prostych i ukośnych, otwartych i zamkniętych, a także pomysły dla singli, wielodzietnych rodzin, osób niepełnosprawnych. Zwolennicy nawet najodważniejszych stylów i połączeń kolorystycznych znajdą coś dla siebie.

Co uwzględnić, myśląc o urządzeniu kuchni?

Przede wszystkim: rozmiar. W tym przypadku wielkość ma znaczenie. O ile urządzenie przestronnej kuchni nie jest wyzwaniem, o tyle mały metraż wymusza kreatywność. Jeżeli gotowanie nie jest Waszą pasją, to dobrym pomysłem jest aneks kuchenny czy nawet wnęka. Jest kilka prostych sposobów na zwiększenie jej funkcjonalności. Warto np. zastąpić szafki otwierane skrzydłowo takimi, które posiadają drzwiczki rozsuwane. Można też zrezygnować z kilku szafek wiszących na rzecz półek. Nada to wnętrzu lekkości i przestrzenności. Oczywiście nawet najlepsze internetowe porady nie zastąpią konsultacji z projektantem wnętrz. W przypadku małych kuchni skorzystanie z jego usług wydaje się koniecznością.

Nie mniej ważna jest funkcja, jaką kuchnia będzie pełnić w domowym życiu. Jeżeli ma ona służyć zarówno przyrządzaniu posiłków, jak i ich spożywaniu, warto urządzić ją tak, aby była niezawodnie funkcjonalna, ale też maksymalnie estetyczna. Częstokroć stanowi ona serce domu - miejsce, gdzie rodzina spotyka się przy wspólnym stole. Warto postawić na aranżacje, które sprawią, że przebywanie w kuchni nie będzie się kojarzyło z obowiązkiem gotowania i wprowadzą serdeczną, pełną ciepła atmosferę. Kuchnia służy nam latami, w niektórych przypadkach wręcz pokoleniami - w tej perspektywie projekty kuchni to inwestycja, w której nie da się przepłacić.