Pianka PUR, wełna, styropian - metody ocieplania budynków

Wełna mineralnaBudynki można chronić na wiele sposobów i przed wieloma zewnętrznymi czynnikami. Przyczyny i skutki będą się zatem od nich różniły. W przypadku ocieplania domów przyczyn odnajdziemy kilka. W zależności od zastosowanej metody osiągane są również inne efekty, dlatego przed wykonaniem jakichkolwiek czynności należy określić swoje zapotrzebowania i oczekiwania, jakie stawiamy przed izolacją.

Jakie są korzyści z izolowania termicznego domu?

Oszczędna i rozsądna gospodarka zasobami energetycznymi i ich zużyciem to najlepszy sposób na zwiększenie oszczędności, związanych z eksploatacją mieszkania, czy domu. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj regulacja ciepła. Jak obliczono, nieizolowany dom wytracać może nawet do sześćdziesięciu procent energii cieplnej, jaka jest wytwarzana w środku. Izolacja termiczna pozwala zatem na zachowanie tej energii, a co za tym idzie - zmniejsza się także konieczność dodatkowego ogrzewania, co może przełożyć się na oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Ocieplenie dachu (bowiem to przez niego ucieka najwięcej ciepła), a także ocieplenie innych pomieszczeń wydaje się dziś zatem koniecznością. Warto także dodać, że dobrze wykonane ocieplenie domu przynieść może korzyści zdrowotne i zmniejszyć zachorowalność w trakcie sezonu jesienno - zimowego.

Jakie metody ocieplenia domu stosuje się tradycyjnie?

Najczęściej spotykanym sposobem izolacji jest ocieplanie styropianem. Jest to materiał stosunkowo tani, gwarantujący natomiast skuteczne utrzymywanie ciepła w środku. Stosuje się go nie tylko do wykładania nim ścian, ale także do izolowania fundamentu domu, szczególnie, gdy jest on połączony z podłogą. By zapewnić skuteczną ochronę przed uciekaniem ciepła, należy zatem zadbać o ocieplenie budynku od dołu, a także o wzmocnienie i uszczelnienie okien oraz drzwi. Niekiedy, szczególnie, gdy potrzebna jest ocieplenie dachu lub izolacja poddasza domu, stosuje się także wełnę mineralną, która idealnie wypełnia konstrukcje w tych częściach domu. Minusem stosowania tej metody jest jednak wysoka przepuszczalność wilgoci, jaka posiadają zastosowane materiały, co może potem przełożyć się na odkładanie się wody w ścianach. Izolacja styropianowa jest również mniej trwała niż nowsze, specjalnie opracowane, rozwiązania.

Nowoczesne metody ocieplania domu

Budynki można dzisiaj ocieplać także przy zastosowaniu innych metod, które gwarantują nie tylko lepsze efekty izolacyjne, ale także są bardziej wytrzymałe. W przypadku izolacji dachów i poddaszy spotkać możemy metodę natryskową, która polega na pokrywaniu powierzchni pianką poliuretanową, zasklepiającą się krótko po użyciu. Dzięki temu tworzy nieprzepuszczalną warstwę, która nie tylko utrzymuje temperaturę, ale także znakomicie izoluje wilgoć.

W ramach natrysku wykorzystywać można także specjalne materiały, na przykład elastomery i polimoczniki. Są to trwałe substancje, przy pokrywaniu którymi stosuje się podobną metodą natryskową. Materiały te, o konsystencji farby, równomiernie pokrywają powierzchnię, a po zaschnięciu tworzą nieprzepuszczalną termicznie warstwę, dodatkowo odporną na wpływ wilgoci. Plusem tych metod jest prostota ich wykonania, nie trzeba bowiem układać pojedynczych płyt i mocować, a sam proces ogranicza się do rozłożenia natrysku.