Oczyszczalnia ścieków - jak wybrać?

Oczyszczanie ścieków - oczyszczalniaW Polsce jak i zresztą na całym świecie oczyszczalnie ścieków cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zatem na naszym rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych firm, które oferują wysokiej klasy oczyszczalnie ścieków i ich fachowy montaż.

Oferta jest bardzo szeroka i różnorodna, dlatego też wybranie najlepszej przydomowej oczyszczalni ścieków, wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na co zwracać szczególną uwagę wybierając oczyszczalnię ścieków, aby służyła nam sprawnie przez wiele długich lat użytkowania.

Najpopularniejsze rodzaje przydomowych oczyszczalni

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele oczyszczalni ścieków, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaną technologią, konstrukcją, wielkością i oczywiście stopniem oczyszczania ścieków. Praktycznie we wszystkich modelach kluczową rolę pełni osadnik wstępny. To właśnie do niego odpływają najpierw ścieki z domowej kanalizacji.

Profesjonalny drenaż rozsączający - jakie warunki musi spełniać działka?

Drenaż rozsączający najprościej rzecz mówiąc to specjalny układ podziemnych perforowanych rur tzw. drenów, którymi oczyszczone w osadniku ścieki są stopniowo rozsączane do gruntu. Pamiętać należy zawsze o tym, aby drenaż rozsączający skutecznie spełniał swoje zadania to na naszej działce muszą być spełnione odpowiednie warunki. Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest to, że na naszej działce musi być niski poziom wód gruntowych. Według najnowszych zaleceń odległość pomiędzy dolną ścianką rury drenażowej, a maksymalnym poziomem wody gruntowej w żadnym wypadku nie może być mniejszy niż 1,5 metra. Grunt powinien być również dobrze przepuszczalny. Ścieki nie mogą przesiąkać za szybko lub za wolno. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się grunt piaszczysty albo gliniasto-piaszczysty. Aby postawić oczyszczalnie ścieków, musimy dysponować oczywiście odpowiednio dużą działką. Zgodnie z przepisami musimy zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami naszej oczyszczalni ścieków, a pozostałymi obiektami znajdującymi się na działce.

Jaką wielkość oczyszczalni dobrać?

Wielkość oczyszczalni ścieków jak łatwo się domyśleć dobiera się zawsze do ilości powstających w danym gospodarstwie ścieków. W teorii przyjmuje się, że odpowiada ona tak naprawdę ilości zużywanej wody, czyli tak naprawdę wielkości zapotrzebowania na nią. Bardzo często wielkość oczyszczalni określa się również, podając dokładną liczbę osób, które będzie ona obsługiwać.

Jaki osadnik wybrać?

Aby oczyszczalnia ścieków funkcjonowała prawidłowo należy poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać porządny osadnik. Jeżeli zależy nam na tym, aby ścieki były w 100% oczyszczone, to muszą przebywać w osadniku przez co najmniej 72 godziny. Jeżeli w osadniku ścieki będą przetrzymywane dłużej, to zaczną po prostu gnić. Według statystyk, dla tradycyjnej (4 osobowej rodziny) pojemność osadnika wynosi około 1800 litrów. Pamiętać należy również i o tym, że osadnik nie powinien być nigdy całkowicie wypełniony, dlatego też rozsądnie jest zainwestować w nieco większy pojemnik. Warto wspomnieć również i o tym, że osadniki możemy łączyć szeregowo. Wielu producentów oferuje swoim klientom osadniki jedno-, dwu- i trzykomorowe.

Jaki materiał osadnika?

Rozmiar osadnika to tak naprawdę połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest również sam materiał, z którego jest on wykonany. Jak łatwo się domyśleć dobry osadnik powinien być trwały, odporny na korozję oraz agresywne substancje, które mogą znajdować się w ściekach. Osadnik powinien zapewniać 100% szczelność, w przeciwnym wypadku zanieczyszczone ścieki przedostawać będą się do gruntu. Obecnie zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki z tworzywa sztucznego. Warto rozglądać się za modelami wykonanymi z polietylenu wysokiej gęstości albo z specjalnej żywicy poliestrowej, które dodatkowo wzmacniane są wytrzymałym włóknem szklanym. Można oczywiście skorzystać z tradycyjnych betonowych zbiorników, które są jednak obecnie zdecydowanie rzadziej stosowane.