Natryskowe metody izolacji budynku

Natryskowe metody izolacji budynkuPowoli kończy się już czas, kiedy proces izolacji budynku był jednym bardziej dokuczliwych elementów budowy. Zakup płyty, odpowiednie ich dopasowanie i krojenie, a na koniec i tak okazywało się, że gdzieś zabrakło milimetra, a tam jest nierówno.

Od już kilkunastu lat na polskim rynku dostępne są natryskowe metody izolacji. I, aż dziw bierze, że nie są one popularnie u nas stosowane. Być może my Polacy jesteśmy niezbyt przychylnie nastawieni do zmian w budownictwie, i podejrzliwie podchodzimy do innowacji, które mają cokolwiek nam ułatwić. I z jednej strony słusznie.

Przemysł na pierwszy ogień

Powszechnie stosowane jest użycie tej metodologii w przemyśle. I to zarówno jeśli chodzi o ocieplenie pianką poliuretanową wielkich hal produkcyjnych, jak i zapewnienie szczelności pokrycia dachowego. Przedsiębiorcy jako pierwsi mogli się przekonać, że izolacje natryskowe nie tylko cieszą się świetnymi właściwościami fizykochemicznymi, ale również są niesamowicie szybkie w aplikacji (nawet do 1000m2 w jeden dzień!).

Niezwykła odporność i funkcjonalność

Mógłby nas jednak bardzo zaskoczyć fakt, że poliuretan możemy znaleźć niemal we wszystkim czego dotkniemy szafki, biurka, krzesła i nawet spody od butów. Może zadziwić również fakt, że niektóre z elastomerów są przystosowane do tego, aby być ich warstwy natryskiwać wewnątrz pojemników z silnie żrącymi substancjami - kwasy, zasady, czy związki organiczne.

Warstwa elastomeru zabezpieczy przed przeciekaniem - stąd popularne jest zastosowanie a zakresie izolacji rur. A jego elastyczność sprawi, że sprawdzi się również przy pracującym betonie czy szczelinach dylatacyjnych. Elastyczna warstwa tworzywa będzie dostosowywać się i współgrać z powierzchnią na którą jest zaaplikowana.

Elastomery, PUR i polimocznik

Stosowana w izolacji natryskowej ta trójka materiałów stanowi świetny przykład na technologię przyszłości. Elastyczne, odporne na czynniki biologiczne, niemalże "od zaraz" gotowe do użycia sprawiają, że izolacja czegokolwiek (domu, budynku czy innych elementów) może być niezwykle prosta, szybka i efektywna.

Zastosowanie w izolacji domu

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową mogą być z powodzeniem stosowane przy izolacji cieplnej, akustycznej czy hydroizolacji domu. Cechuje je wodoszczelność, ale paroprzepuszczalność. Dzięki temu izolacja jest trwała, nie straszne jej oddziaływania biologiczne, a pleśnie i grzyby nie są w stanie się jej chwycić. Podobnie, jak szkodniki. Sposób nałożenia izolacji, czyli natrysk sprawia, że nawet cienka warstwa dopasowuje się w każde miejsce, nawet to trudno dostępne, co uniemożliwia zagnieżdżanie się myszy, szczurów czy kun.

Dzięki znakomitej szczelności uzyskiwanej przez natrysk pianki PUR możemy mówić o poprawionej energetyce domu nawet o 50%. To sprawia, że budynek staje się o wiele tańszy w eksploatacji i przyjazny środowisku, a my nie musimy już tak obawiać się okresu grzewczego.

Ponadto membrana polimocznikowa i elastomery mogą być stosowane jako warstwa dodatkowa przy ochronie dachu przed szkodliwym promieniowaniem UV.