Moda a architektura

ArchitekturaW dzisiejszej architekturze dominują głównie domy o klasycznych kształtach z opływowym dachem, pokryte czerwoną dachówką, gdzie okna dachowe są standardem. Choć coraz częściej widujemy oszklone wolnostojące obiekty zagospodarowane tylko na jednym piętrze, to większe uznanie mają klasyczne, przytulne domy rodzinne. Wiele z nich kosztuje prawdziwy majątek, bowiem nie możemy zapomnieć, że istnieją wśród nas ludzie zamożni. Wiele z tych budynków jest przykładem, że nowoczesna architektura znajduje u nas coraz większe uznanie.

Mimo to, jest wśród nas także wielu tradycjonalistów, którzy uważają stare budownictwo za jedyne słuszne posunięcie. Klasyczna architektura, mimo, iż często oparta na pierwotnych korzeniach, znajduje ze względu na swoje niskie koszty także zastosowanie wśród bloków czy budynków szeregowych. Każde z tych budynków ma swoją prawdziwą duszę i tylko właściciel przed budową może sugerować się własnymi gustami w oparciu o zasoby swojego portfela, a także często swoje możliwości kredytowe.

Banki również nie są chętne w dobie obecnej recesji na udzielanie pożyczek, ze względu na niskie zdolności kredytowe Polaków. Jednakże przed podjęciem się budowy należy się zastanowić jaką funkcję ma spełniać owy budynek, rozpatrzyć zapotrzebowanie rodziny oraz gabaryty, często umożliwia to zmniejszenie kosztów. Natomiast budownictwo skłania się ku coraz tańszym rozwiązaniom, równie modnym i praktycznym. W architekturze nie koniecznie to, co tańsze jest gorsze, tak samo jak to, co stare nie jest wcale brzydkie.

Wiele klientów biur architektonicznych skłania się ku stylom zbliżonym do lat wieku XIX, a za tym idzie nie tylko powrót do starszej i minionej mody, ale rozwój, ulepszenie i różnorodność mody architektonicznej. Choć w Polsce trudno zauważyć duży postęp architektoniczny patrząc na budynki wolnostojące takie jak domy rodzinne, to biurowce oraz budynki użytku publicznego takie jak centra handlowe pokazują nam jak kiedyś będzie wyglądał nasz świat, zachwycając nas rozwiązaniem formy, funkcji oraz konstrukcji.