Mieszkać inaczej - integracja z naturą

Integracja z naturąW niektórych przypadkach nowoczesne budowle przyjmują formę przypominającą kształty znane z natury, przez co niezwykle atrakcyjnie wygląda ich połączenie z otoczeniem nietkniętym ręką człowieka bądź takie imitującym. Ponieważ żyjemy w czasach, kiedy "wszystko już było", zatarły się granice pomiędzy trzymaniem się mody a znacznym przekraczaniem narzucanych przez nią wzorów.

Obecnie projekty domów mogą wyglądać bardzo oryginalnie i zachowywać pełną funkcjonalność, przy czym każdy z takich projektów jest jednocześnie modny i na swój sposób udziwniony. Naturalne kształty, wykorzystanie np. drewna bez obróbki, bali drewnianych bądź "wpisanie" budynku w odpowiednio spreparowaną okolicę cieszą oko i są znakomitą odskocznią od ponurej, geometrycznej scenerii miejskich ośrodków.

Często w przypadku domów znajdujących się gdzieś w pozornie dzikiej okolicy dziwi ich aranżacja wnętrz - wyposażenie pomieszczeń jest w pełni luksusowe, choć również dopasowane do przyjętego trendu; stąd ekologiczne rozwiązania grzewcze, pokoje zaprojektowane tak, by przez cały dzień naturalnie "chwytały" światło, drewniane podłogi z zachowanym rysunkiem słojów itd.

Przeciętny człowiek spędza w domu większą część doby, dlatego też dbałość o to miejsce jest dość typowa u większości młodych i starszych osób. Posiadany budynek, otoczony np. działką o charakterze uprawnym, można remontować i dekorować samemu, można też korzystać przy tym z porad specjalisty, który poleci jakąś ciekawą aranżację lub najodpowiedniejsze materiały.

Wciąż w cenie jest oryginalność i innowacyjność, zwłaszcza wśród ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na projekty domów wyróżniające się na tle innych. Z upodobaniem do ekscentryczności trzeba jednak uważać, bo w mało banalnych projektach mogą być wykorzystywane rozwiązania z grupy tych niesprawdzonych i nie zawsze trwałych, poza tym liczy się czasem jeszcze coś takiego jak dopasowanie do otoczenia.

Aktualny trend w ogólnie pojętej architekturze zakłada bezproblemową integrację ze środowiskiem, z naturą, dlatego też wznoszone budynki często są bardzo harmonijne i wtapiane w zieleń. Wspomnianą modą kierują się też osoby przygotowujące wyposażenie pomieszczeń, aranżacja wnętrz uwzględnia dużo różnej roślinności, wykorzystanie drewna i innych naturalnych materiałów.