Kuchnia - inspiracje, projekty

Kuchnia - inspiracje, projekty, aranżacje, wyposażenieEksperymentowanie w kuchni: któż z nas przynajmniej raz nie zachwycił się jakimś przepisem i nie pragnął przyrządzić nowej, smacznej potrawy, nieco zmieniając znaleziony spis produktów i opis przygotowania?

Takie próbowanie może okazać się ciekawą modyfikacją przepisu i stworzeniem wyjątkowej potrawy, która zachwyci nas i naszych bliskich. Ostatnio jednak poza eksperymentowaniem w kuchni bardzo popularne staje się eksperymentowanie z kuchnią, a dokładniej z aranżacją tego wyjątkowego pomieszczenia.

Bez względu na to, czy urządzamy przestronną kuchnię w domu czy niewielki aneks w mieszkaniu: zawsze poszukujemy estetycznych oraz funkcjonalnych rozwiązań, które ciekawie się prezentują.

Aranżacja kuchni - gdzie szukać inspiracji?

Obecnie można inspirować się praktycznie wszystkim, od stylów architektonicznych, przez style w sztuce, aż po muzykę, film oraz znane miejsca. Obecnie, projekty kuchni podzielić możemy różnorodnie.

Projekty kuchni

Bardzo dużą grupę stanowią projekty klasyczne kuchni, nawiązujące do rozwiązań tradycyjnych. W tej grupie zawierają się również aranżacje stylizowane na klasykę, począwszy od stylu klasycznego, w tym antyku. Wielu osobom wydać się to może nieprawdopodobne, ale rośnie liczba zwolenników takich inspiracji.

Kuchnie stylizowane

Kuchnia w stylu starożytnej Grecji czy Rzymu prezentuje się wyjątkowo okazale i elegancko. Pojawiają się kolumny, marmur oraz ciekawe zdobienia. Przeważa jasna, naturalna kolorystyka. Interesujące są również stylizacje, inspirowane konkretnym krajem. Kuchnie greckie to pomieszczenia, w jakich przeważa biało-niebieska kolorystyka. Meble są proste, a dodatki naturalne. W takich kuchniach nie może zabraknąć świeżych ziół i przypraw.

Z kolei kuchnie francuskie to esencja elegancji i szyku. Meble są proste, klasyczne, w kuchniach jest jasno, dba się o dobór odpowiednich dodatków, aby nie przytłoczyć pomieszczenia.

Z kolei kuchnie skandynawskie wydają się wręcz surowe. Są to wnętrza prosto urządzone, przeważa kolor biały, pojawiają się również naturalny kamień oraz jasne drewno. Popularne są również aranżacje kuchni w stylu kolonialnym. Te wnętrza z kolei są wyposażone w meble z ciemnego drewna, przeważają ciepłe kolory: czerwień, kolor czerwonego wina, odcienie brązu, żółci. Są one przełamywane beżami.

Kuchnie wiejskie

Kolejną grupę stanowią aranżacje inspirowane stylem wiejskim. W naszym, polskim rozumieniu jest to styl, nawiązujący do rodzimej wsi. W takich kuchniach pojawiają się meble z naturalnego drewna, jasne blaty oraz dużo kwiatów i ziół. Można zdecydować się również na kuchnie w stylu prowansalskim. Jasne meble w połączeniu z naturalnymi dodatkami prezentują się wyjątkowo elegancko. Przeciwieństwem kuchni wiejskich, naturalnych i klasycznych są projekty nowoczesne, minimalistyczne, a nawet wręcz futurystyczne.

Kuchnie nowoczesne

Kuchnia nowoczesna stawia na minimalizm, czyli jak najmniejszą ilość dodatków. Główną cechą kuchni ma być w tym wypadku funkcjonalność. Dekoracyjne mogą być przedmioty codziennego użytku, które poza swoją funkcją mają dekorować pomieszczenie. Kuchnie minimalistyczne wielu osobom wydają się surowe, ale jest w tym metoda. Minimalizm pozwala nam na łatwiejsze utrzymanie porządku. Mamy wrażenie, że kuchnia minimalistyczna jest zawsze czysta, a wszystko ma tam swoje miejsce. Z kolei projekty futurystyczne zakładają oryginalność formy. W takich kuchniach może pojawić się okrągły blat w formie wyspy na środku kuchni, okap o niestandardowym kształcie lub nietypowe rozwiązania technologiczne. Takie kuchnie dla wielu osób sprawiają wrażenie wręcz kosmicznych, ale dzięki temu są oryginalne i przykuwają wzrok.

Szukając inspiracji i pomysłu na swoją kuchnię warto przejrzeć w Internecie dostępne projekty i wybrać taki, który pozwoli w naszym mieszaniu na stworzenie pomieszczenia z wyjątkowym charakterem.