Kolektory słoneczne - przewodnik

Kolektory słoneczneKolektory słoneczne - przewodnik

Nasz dom możemy ogrzewać nie tylko za pomocą tradycyjnych pieców. Nowoczesnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne. Uzyskują one energię słoneczną, która zamieniana jest w energię cieplną, np. w postaci wody, bądź gazu.

Do czego służą kolektory?

Kolektory słoneczne najpowszechniejsze zastosowanie znalazły przy ogrzewaniu domów, a także wody w domu. Można nimi ogrzać też wodę w basenie, czy wspomóc centralne ogrzewanie. Paradoksalnie służą one też do ochładzania budynków.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory płaskie

Są najbardziej popularna opcją wybierana przy zakupie kolektorów. Składają się one z warstwy szkła strukturalnego, blachy miedzianej i rurek również miedzianych. Między tym wszystkim znajduje się warstwa izolacji - zwykle jest to wełna mineralna. Taki kolektor może służyć nawet 25 lat. Niegroźna też jest im zima. Bowiem nawet jeśli kolektor pokryje się szronem, czy śniegiem, to już mała ilość promieni słonecznych powoduje wzrost temperatury pod szybą, a w konsekwencji topnienie śniegu, czy szronu. Kolektory płaskie są bardzo wydajne, trwałe i tańsze niż kolektory próżniowe.

Kolektory próżniowe

W skład takich kolektorów wchodzą rury próżniowe oraz zwierciadło. Główną zaleta kolektorów próżniowych jest ich większa wydajność zimą. Dodatkowo umieszczenie rur tuż nad zwierciadłem powoduje, że niezależnie od padania kąta promieni słonecznych, kolektor jest równie wydajny. Niestety w porównaniu z kolektorami płaskimi, te próżniowe są przede wszystkim droższe oraz mniej wytrzymałe.

Montaż kolektorów słonecznych

Przed instalacja kolektorów należy wybrać dla nich najlepsze miejsce. Czyli takie, gdzie kąt padania promieni słonecznych będzie największy. Najlepszy kąt to 40 stopni. Chyba, że montujemy kolektory, których kąt można dowolnie zmieniać, wtedy należy ustawić je pod kątem od 30 do 60 stopni. Najpopularniejszym miejscem dla kolektorów jest południowa część dachu domu. Jest ona najbardziej nasłoneczniona i najbardziej korzystna. Ważne jest, aby sam dach był wytrzymały. Jako że kolektory wypełniane są cieczą, przez co mają odpowiednio dużą masę. Ale przed montażem można wykonać dodatkową konstrukcję wspierająca dach.

Kolejną ważną rzeczą przy montażu solarów słonecznych jest dostęp do nich. Kolektory to są tylko urządzenia i w razie awarii dostęp do nich musi być szybki i swobodny. Warto też pamiętać, że samo zamocowanie kolektora musi być stabilne na wypadek silnego wiatru, czy obfitych opadów atmosferycznych.

Kolektory słoneczne - czy to się opłaca?

Budując dom ponosimy nie małe koszty. Dlatego sama inwestycję, choć chcemy mieć najlepszej jakości, chcemy też co nieco oszczędzić. Przy montażu kolektorów słonecznych warto przeliczyć ile wyniesie nas taka inwestycja. Przyjmijmy, że dla rodziny 3 osobowej koszt takiego zestawu to około 100 000 tys. zł. Sama instalacja solarna zapewnia nam około 60% ciepła. A zatem możemy oszczędzić w skali roku około 1200 zł. (w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania). Zatem sam inwestycja zwróci się nam po 10 latach. Przy czym solary montujemy na przynajmniej dwukrotnie dłuższy okres. Warto tu też podkreślić, ze kolektory muszą być co roku sprawdzane przez fachowców. A co 5 lat należy wymieniać ciecz solarną. Wiadomym jest, że cokolwiek instalujemy w naszym domu, nie chcemy, aby koszty eksploatacyjne wzrastały. Wręcz przeciwnie. Sam wydatek przy instalacji kolektorów słonecznych jest bardzo duży - około 100 000 tys zł. Należy zatem wziąć pod uwagę, całą oszczędność i wydatki z tym związane, aby w przyszłość cieszyć się nowatorskim rozwiązaniem ogrzewania domu.