Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem posiadającym wężownicę

Kocioł CO jednofunkcyjny z zasobnikiem posiadającym wężownicę

Na wstępnie należy powiedzieć, że sama wężownica jest rurą zwiniętą w kształt spirali. Do tej spiralnej rury wpływa woda podgrzana przez palnik kotła. Następnie od niej nagrzewa się woda zgromadzona w zasobniku. I na koniec schłodzona w spirali woda wraca do kotła i taki cykl znów się powtarza.

Najważniejszymi walorami zestawu gazowego kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem posiadającym wężownicę są:

  • Duże wydajności ciepłej wody: zgromadzony w zasobniku zapas wody pozwala na jednoczesne korzystanie z niej w dwóch czy nawet trzech łazienkach bez obniżenia się temperatury.
  • Możliwości wybrania odpowiedniego kształtu i sposobu montażu zbiornika: producenci oferują szeroką gamę zasobników z wężownicą, które mogą wisieć, ale również stać obok kotła. Innym dość często stosowanym rozwiązaniem, jest umieszczeniem zasobnika (o różnym kształcie na przykład walca, sześcianu albo prostopadłościanu) pod kotłem. Daje to możliwość dostosowania zestawu kotła i zbiornika do miejsca przeznaczonego na montaż.
  • Wysoka ochrona: należy nadmienić, że tego typu urządzenie wykonuje się z stali, a przed korozją chronione jest od wewnątrz kilkoma warstwami emalii ceramicznej oraz specjalną anodą.

Należy wiedzieć, że taki układ ma również swoje minusy. Przede wszystkim jest niestety droższy od znacznie mniej skomplikowanego urządzenia; a mianowicie chodzi o kocioł dwufunkcyjny. Po za tym, po tzw. rozładowaniu zasobnika, woda absolutnie jeszcze raz musi zostać ponownie podgrzana przez kocioł. Taka operacja trwa z reguły od kilkunastu do nawet 45 minut czasu i zależy od wielkości zasobnika i zanurzonej w nim wężownicy, mocy kotła oraz ustawionej wartości temperatury ciepłej wody. Ponadto, woda nagrzewa się w takim zasobniku nierównomiernie.

A kiedy najpraktyczniej się nam przyda kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę? Tego typu zestaw warto wziąć pod uwagę, gdy:

  1. Planowane jest zamontowanie dużej wanny lub panelu prysznicowego z deszczownicą - w takiej sytuacji bowiem będziemy potrzebowali dużej ilości ciepłej wody.
  2. Dom potrzebuje niskiej mocy do ogrzania pomieszczeń i wysokiej wydajności ciepłej wody - w nowych, dobrze ocieplonych budynkach wystarczy jedynie kilka kilowatów mocy do ogrzania pomieszczeń w sezonie grzewczym. Ale gdy przewidujemy, że rano lub wieczorem będziemy jednocześnie korzystali z wanny i prysznica, wówczas kocioł musi ciągle nadążać z produkcją ciepłej wody. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest połączenie gazowego kotła jednofunkcyjnego o szerokim zakresie modulacji mocy palnika, z zasobnikiem o znacznej pojemności. Umożliwi to płynną pracę kotła z niską mocą, rzędu 3-4 kW, na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i okresowe zasilanie wysoką mocą (na przykład rzędu 21-24 kW) zasobnika ciepłej wody. W efekcie system grzewczy będzie działał z wysoką sprawnością, a jednocześnie nie zabraknie nam ciepłej wody do mycia.
  3. Rozległa jest instalacja wodna - jeżeli budynek został zaprojektowany w ten sposób, że odległości pomiędzy miejscem instalacji kotła, a łazienkami i kuchnią są dość znaczne, wówczas zaleca się montaż cyrkulacji w połączeniu z zasobnikiem o odpowiedniej pojemności.