Kiedy i dlaczego warto montować instalację solarną?

Montowanie instalacji solarnejKiedy i dlaczego warto montować instalacje solarne?

Należy wiedzieć, że montaż instalacji solarnej do wspomagania podgrzewania wody jest wskazany zwłaszcza w takich dwóch sytuacjach:

  • kiedy budynek jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe,
  • kiedy do podgrzewania wody wykorzystuje się drogie nośniki energii, jak prąd elektryczny, gaz płynny, czy olej opałowy.

Dlaczego warto w takich przypadkach montować instalację solarną?

Uzasadnienie jest dosyć proste, bowiem w domach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe przygotowanie ciepłej wody poza sezonem grzewczym jest bardzo kłopotliwe. Trzeba wtedy albo specjalnie rozpalać kocioł, albo (opcja możliwa tylko w przypadku kotłów z podajnikiem) dławić go całymi godzinami na biegu jałowym, co bardzo niekorzystnie wpływa na sprawność energetyczną urządzenia lub też niestety korzystać z drogiej energii elektrycznej, co przesuwa rozważania do drugiej sytuacji.

Z kolei właśnie przygotowanie ciepłej wody przy użyciu energii elektrycznej jest drogie, podobnie jest w przypadku używania kotła na gaz płynny czy olej opałowy. Należy dodać, że w okresie letnim, kiedy solary są najbardziej pomocne, podgrzewanie wody kosztuje znacznie więcej niż zimą, gdyż prawie zawsze kocioł startuje do ogrzewania zasobnika zimny, a po nagrzaniu go nie rozprowadza pozostałego ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, jak w sezonie grzewczym, tylko niestety stygnie bez żadnego pożytku. Z tego względu montaż instalacji solarnej jest uzasadniony nawet w domach wyposażonych w kotły zasilane gazem ziemnym, a w przypadku droższych paliw, opłacalność inwestycji jest, szczególne dla większych rodzin bezdyskusyjna, bowiem kolektory nie tylko ogrzeją wodę, ale zrobią to co najważniejsze niemal za darmo.