Jak ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddaszaDobra termoizolacja poddasza to klucz do zatrzymania w naszym domu większej ilości ciepła. Realizacja ocieplenia powoduje zarówno oszczędności oraz zwiększa temperaturę w domu. Zabierając się do ocieplania naszego poddasza powinniśmy pamiętać o paru czynnościach i niezbędnych elementach. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić czy nasze poddasze jest dobrze wentylowane.

Zła wentylacja może prowadzić do gromadzenia się wilgoci pomiędzy wełną mineralną, a odeskowaniem. Jeśli dach nie jest należycie wentylowany to pierwszym krokiem powinno być zapewnienie wentylacji. W tym celu możemy zakupić specjalne wywietrzniki dachowe, które doprowadzą niezbędne powietrze do naszego poddasza.

Jeśli dach jest wentylowany możemy zabierać się do ocieplania. Należy pamiętać, że oprócz wełny musimy zastosować folię paroizolacyjną i paroprzepuszczalną. Folia paroprzepuszczalna będzie znajdować się u samej góry między deskami, a materiałem ociepleniowym. Na ostatnią warstwę foli możemy montować już ostatni element czyli przyszły sufit. Najczęściej używa się to tego płyt kartonowo-gipsowych albo dekoracyjnych desek czy też boazerii. Tak zmontowane ocieplenie z odpowiednią wentylacją pozwoli zniwelować straty ciepła i znacznie podnieść komfort naszego mieszkania.

Bardzo popularne w naszych czasach, są izolacje pianką poliuretanową. Pianka ta ma tak dużo pozytywnych cech, że trudno jest się dziwić, że wzbudza tak duże zainteresowanie. Jej zastosowanie jest bardzo rozległe. Ma działanie izolacyjne, termoizolacyjne a nawet hydroizolacyjne, dzięki niej można więc sporo oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Decydując się na skorzystanie z takiego produktu, trzeba wiedzieć jaki rodzaj ten pianki, będzie najbardziej dla nas korzystny. Można wymienić piankę otwarto komórkową i piankę zamknięto komórkową.

Bardzo ważna jest też gęstość pianki, od niej zależy do jakich pomieszczeń można ją zastosować. Piankę zamknięto komórkową można śmiało stosować wewnątrz rozmaitych budynków, nie tylko mieszkalnych, ale także inwentarskich i przemysłowych, jak chłodnie, czy hale produkcyjne. Zapewnia ona nie tylko doskonałą izolację termiczną, a więc zapobiega uciekaniu ciepła przez ściany i dach, ale także tworzy barierę przeciwskropleniową, co także ma ogromne korzyści w takich pomieszczeniach. Bardzo ważną kwestią przy zastosowaniu piany natryskowej zamknięto komórkowej, jest grubość natrysku, którą można indywidualnie ustawić. W takiej sytuacji grubość natrysku nie powinna wykraczać poza 3-4cm, jest to ważne, by pianka mogła spełniać swoje zadanie. Pianka poliuretanowa zawsze będzie korzystna w użyciu, jest wydajna, praktyczna, funkcjonalna i bardzo solidna. Raz odpowiednio nałożona, przez długie lata będzie spełniać swoje newralgiczne przeznaczenie.