Jak działa instalacja solarna?

Przeglądając fora, gdzie opisywane są nowoczesne ekologiczne rozwiązania w dziedzinie energetyki, w tym ogrzewania, można zauważyć, że popularny jest temat instalacje solarne. Solary to obecnie najlepszy sposób na pozyskiwanie energii słonecznej i przerabianie jej na ciepło użytkowe. To źródło energii odnawialnej, za które nie trzeba nic płacić. Dlatego też coraz więcej osób, decyduje się na taką inwestycję.

Instalacja solarna nie jest zbyt skomplikowana. W skład instalacji solarnej, wchodzą kolektory, które umieszcza się na dachu budynku lub albo na jego ścianach i podgrzewacz, który jest umieszczony w środku budynku. Kolektor pobiera energię promieniowania słonecznego i zamienia ją na ciepło. Nośnikiem ciepła jest roztwór glikolu.

Bateria kolektora łączy się z wężownicą podgrzewacza wody użytkowej, w sposób hydrauliczny. Połączenie jest wykonane z rur miedzianych, albo ze stali nierdzewnej, które są solidne i porządnej jakości. Samo podgrzanie ciepłej wody, jest więc bardzo prostym procesem, bo nośnik zabiera ciepło z kolektora i z pomocą wężownicy zapewnia ciepłą wodę użytkową. Instalacja musi być dobrze dopasowana do potrzeb, wszystko musi do siebie pasować: pojemność podgrzewacza, właściwie dobrane podzespoły.

To ważne, bo tylko dzięki temu instalacja będzie sprawnie działać i właściwie podgrzewać wodę użytkową. Kolektory słoneczne zapewne za niedługo znajdą się prawie na każdym budynku. To prosty sposób na wykorzystywaniu energii słonecznej, bez płacenia za to rachunków. Nie ma się czemu dziwić, że temat ten wzbudza takie zainteresowanie.