Izolacje akustyczne budynków

Izolacja akustyczna budynkuOdpowiedni poziom hałasu i dźwięków jest kluczowy dla dobrego samopoczucia każdego człowieka, a także dla jego wypoczynku. Zbyt duże natężenie decybeli, na które możemy być notorycznie nastawieni, jest przyczyną zmęczeń, rozdrażnień, a na dłuższą metę nawet chorób. Dlatego w przypadku każdego domu należy pamiętać, że istotna jest nie tylko dobra izolacja termiczna i ocieplenie domu, ale także izolowanie go od pozostałych warunków zewnętrznych, w tym także od dźwięków, które mogą powodować hałas w domu i wpływać negatywnie na nasze samopoczucie.

Po co izolować akustycznie budynek?

Poziom decybeli, jaki uznaje się jako komfortowy, znajduje się mniej więcej na poziomie czterdziestu. Notoryczne wystawienie słuchu na oddziaływanie wyższego poziomu dźwięku może wpłynąć na problemy ze słuchem, zdrowotne, ogólne osłabienie i zmęczenie. Udowodniono bowiem, że w takich warunkach człowiek nie odpoczywa i nie myśli prawidłowo, co może się przełożyć także na wyniki w pracy i szkole.

Źródła hałasu, dostającego się do domu, mogą być różne. Przede wszystkim są to dźwięki ulicy, samochodów, przelatujących samolotów, robót drogowych. Niemniej niekorzystny hałas może być także powodowany przez warunki atmosferyczne. Zaobserwować możemy to na przykładzie nieizolowanej wentylacji, w której wieje silny wiatr, albo poddasza, gdy o dach uderzają krople deszczu. Jest to hałas o mniejszym natężeniu, ale jednostajny i przeszkadzający, co sprawia, że kwalifikować go można do tej samej kategorii, jak nieprzyjemny, acz krótki dźwięk ulicznego młota pneumatycznego, przynajmniej jeśli chodzi o jego oddziaływanie na nas i nasze samopoczucie.

Jak i co można chronić akustycznie w budynkach?

Najpowszechniej stosowaną metodą w izolacji akustycznej budynku jest wełna naturalna, albo skalna. Znajduje ona także zastosowanie w przypadku ocieplania domów, niemniej pełni również funkcje ochrony przed dźwiękami. Gdy potrzebna jest izolacja poddasza domu to właśnie ten materiał możemy z powodzeniem wykorzystać. Jego uniwersalność i możliwość zastosowania zarówno do ocieplenia domu, jak i zapewnienia mu izolacji akustycznej sprawia, że jest to wyjątkowo korzystny w użyciu materiał, a tym samym powszechnie stosowany w dzisiejszym budownictwie.

Specjalne warstwy wełny mineralnej są również stosowane do wykładania ścian kanałów wentylacyjnych. Bardzo często zdarza się bowiem, że to właśnie brak ich izolacji może być źródłem stałego hałasu, który, poprzez swoją ciągłość, może być źródłem dyskomfortu dla mieszkańców. W trosce o zmniejszenie tego efektu, a jednocześnie zapewnienie skutecznego działania układu wentylacyjnego, jego wnętrze pokryte jest płytami z wełny skalnej i mineralnej, która nie tylko zatrzymuje hałas, ale też pozwala na swobodne i skuteczne wykonywanie jej działań.

Korzyści z wykonania izolacji akustycznej

Wykonanie izolacji akustycznej domu to przede wszystkim gwarancja ciszy i komfortowych warunków do mieszkania. Ponadto, dzięki uniwersalności stosowanych materiałów, mogą one z powodzeniem spełniać także inne funkcje i tym samym pozwalają na znaczne ograniczenie środków przeznaczonych na wykończenie budynku, co dostrzec możemy na przykładzie poddasza domów lub jego dachów.