Inspiracje przy projektowaniu domów

Projektowanie domuSkąd czerpać inspiracje do tworzenia projektu domu? Warto przeglądać branżową prasę, strony internetowe lub umówić się na spotkanie z architektem, który podpowie, jaki nurt byłby najbardziej adekwatną odpowiedzią na nasze oczekiwania.

Jeśli marzy się nam dom klasyczny, warto zainteresować się stylem antycznym i nawiązującym do niego renesansem. Takie domy stylizowane są na dworki, ale w stylu niezwykle eleganckim, wytwornym. Pojawiają się antyczne kolumny, szykowne zdobienia i inne elementy dekoracyjne, przywodzące nam na myśl epokę antyku.

W ogrodzie mogą znaleźć się antyczne rzeźby, fontanna czy żywopłoty. Jeśli z kolei marzy się nam dom w stylu romantycznym, zdecydujmy się na styl angielski. Takie domy są proste, ale jednocześnie eleganckie.

Styl angielski uwielbia subtelne dekory, takie jak donice z kwiatami, kwiaty na parapetach okien czy stylowe okiennice. Dom w takim stylu może być otoczy angielskim ogrodem, stylizowanym na romantyczny park. Z jednej strony mamy wrażenie, że pasuje w nim ład i porządek, ale z drugiej ogród taki przypomina dziki park, niedotknięty ludzką ręką.

Dla wielbicieli wyrafinowanej elegancji odpowiednim wyborem będzie styl francuski. Projekty domów jednorodzinnych utrzymane w tym nurcie są kwintesencją elegancji, ale jednocześnie i prostoty. W stylu francuskim można zaprojektować okazałą willę, jak i mniejszy domek jednorodzinny (projekty domów piętrowych). Ogrody francuskie cechują się prostotą, symetrią i dbałością o szczegóły. Jako dekoracje sprawdzą się w nich fontanny, posągi oraz ozdoby, wykonane z kamienia.

Kolejne, ciekawe propozycje to inspiracje stylem prowansalskim. Zazwyczaj kojarzy się nam on z aranżacją wnętrz, głównie kuchni, ale znakomicie sprawdza się również jako nurt przewodni w momencie tworzenia projektu domu.

Domy prowansalskie nawiązują do natury, cechuje je prostota oraz wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Warto zainspirować się również stylem wiejskim, czyli polskim odpowiednikiem nurtu prowansalskiego. Jest on doskonałym wyborem w przypadku domów, utrzymanych w stylu klasycznym.

Wielbicieli naszych rodzimych nurtów powinna zainteresować jeszcze propozycja zaprojektowania domu w stylu polskich dworków (projekty domów piętrowych). To znakomity pomysł w przypadku, gdy mamy do zagospodarowania sporych rozmiarów działkę i planujemy budowę większej posiadłości.