Grzejnik łazienkowy - cechy, rodzaje, możliwości, ceny

Grzejnik łazienkowyWybór grzejnika łazienkowego to wcale nie taka oczywista sprawa - czym różni się od grzejników montowanych w innych pomieszczeniach oraz na co zwrócić uwagę będąc właśnie na etapie wyboru odpowiedniego dla siebie rozwiązania? Zapoznaj się z kilkoma poniższymi radami, a z pewnością ułatwisz sobie wybór i podejmiesz dobrą decyzję.

Cechy grzejnika łazienkowego

Grzejnik łazienkowy powinien być przede wszystkim efektywny, wytrzymały i trwały, co to oznacza w praktyce? Nic innego, jak to, że grzejnik musi sprostać dość nietypowym warunkom, jakie panują w łazience. Głównym problemem jest oczywiście skraplająca się po gorących kąpielach para wodna, która przyspiesza korozję metalowych i nieodpowiednio zabezpieczonych elementów grzejnika, na co trzeba szczególnie uważać. Kolejną ważną sprawą jest to, że od grzejnika zamontowanego w łazience oczekujemy sporej mocy, temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w innych pomieszczeniach i oscylować wokół 23-24 stopni. Dodatkowo grzejnik taki pełni często rolę np. suszarki, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na jego utrudnioną pracę.

Grzejnik drabinkowy - najlepszy wybór dla łazienki

Najlepszym rozwiązaniem, dla grzejników wykorzystywanych w łazience, są bez wątpienia grzejniki drabinkowe, które oprócz tego, że podgrzewają pomieszczenie, są również np. doskonałą suszarką na ręczniki (w zależności od wybranej wielkości, bez problemu wysuszymy na nich 2 lub 3 ręczniki jednocześnie). Swoim wyglądem grzejniki te przypominają drabinkę, stąd właśnie ich nazwa. Składają się z dwóch większej średnicy elementów pionowych oraz zamocowanych do nich mniejszych elementów poziomych. Miejsca łączenia tych elementów powinny być lutowane, daje to większą odporność na korozję, co jest niezwykle ważne w przypadku zastosowania w łazience. Przed zakupem grzejnika warto go dobrze obejrzeć i zwrócić uwagę na to, czy jego powierzchnia jest gładka i pozbawiona wszelkich zarysować, jedynie to gwarantuje nam, że wilgotne powietrze nie przyczyni się do uszkodzenia grzejnika.

Ważną sprawą jest to, aby jeżeli to możliwe, nie montować ich zbyt blisko wanny lub kabiny prysznicowej, ponieważ skraplająca się na nich para wodna powodować może odkładanie się na nich kamienia, co nie jest ani estetyczne, ani korzystne dla powłoki grzejnika.

Grzejnik elektryczny - ciepła łazienka niezależnie od sezonu grzewczego

W przypadku gdy w domu są małe dzieci albo po prostu lubimy, gdy w łazience jest zawsze ciepło, dobrym pomysłem może być wybór grzejnika elektrycznego, który zapewni nam odpowiednią temperaturę nawet poza oficjalnym sezonem grzewczym. Instalacja takiego grzejnika jest niezwykle prosta i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Grzejnik taki wiesza się na ścianie i wtyczkę podłącza do gniazdka (napięcie 230 V). Grzejnikiem elektrycznym zasadniczo steruje się ręcznie - włączając lub wyłączając zasilanie. Jeżeli, z kolei zależy nam na bardziej wygodnym rozwiązaniu - można wykorzystać termostat, który utrzymywał będzie stałą temperaturę bez konieczności ciągłej ingerencji użytkownika.

Grzejnik z grzałką elektryczną

Jeszcze inną możliwością jest instalacja do zwykłego grzejnika, grzałki elektrycznej, która będzie umożliwiała ogrzewanie pomieszczenia, w czasie gdy nie działa ogrzewanie centralne. Do wielu typowych grzejników łazienkowych, w tym oczywiście tych drabinkowych można dokupić odpowiednią grzałkę. Decydując się na tego typu rozwiązanie, pamiętać jednak należy o ważnych rzeczach - grzałka to urządzenie elektryczne, a więc nie można jej zamontować w grzejniku, który znajduje się np. nad wanną. Bardzo ważne jest też odpowiednie dobranie mocy grzałki - nie może być ona większa niż 70-80% mocy samego grzejnika.

Grzejniki dekoracyjne - jeżeli oczekujesz od grzejnika czegoś więcej

Jeżeli chcemy by grzejnik miał swój niepowtarzalny styl i nudzą nas tradycyjne rozwiązania, producenci wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom i oferują grzejniki w przeróżnych, często zaskakujących formach - zaokrąglone, spiralne czy też nawet wyposażone w lustro.