Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepłaW pompy ciepła obecnie warto inwestować. To wspaniała i nowoczesna propozycja, jak oszczędzić na rachunkach i żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Z roku na rok rośnie popularność zastosowania pomp ciepła. Jest to zarówno ekologiczny, jak i bardzo oszczędny sposób wytwarzania ciepła. Wpływ na to, że zainteresowanie tym rozwiązaniem jest bardzo duże, ma również fakt, iż jest to jedna z najszybciej rozwijających się technologii ogrzewania.

Zastosowanie pompy ciepła przy budowie domu, sprzyja też redukcji emisji CO2. Pompa ciepła to więc dbałość o nasze środowisko naturalne, ale i stan naszego portfela. Dlaczego także portfela? Choć sam zakup pompy ciepła, jej instalacja są bardzo drogie, samo użytkowanie jest bardzo opłacalne. Większą część energii pobieramy ze środowiska, a dokładnie mówiąc z powietrza. Potrzebujemy natomiast niewielkiej ilości prądu do jego przetransportowania. Największy wydatek przy użytkowaniu pompy czeka nas więc na początku. Jaka pompa ciepła będzie dla nas najlepsza? Wszystko zależy od kilku czynników, w tym od powierzchni działki, jaką dysponujemy.

Do wyboru mamy zasadniczo pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Pompy ciepła czerpią energię z kilku źródeł, jest więc w tej kwestii spore pole do wyboru. Można się zdecydować na pompę ciepła czerpiącą energię z gruntu, z wody gruntowej, albo z powietrza zewnętrznego. Najbardziej popularne są pompy ciepła czerpiące z gruntu.

Gruntowe pompy ciepła

To pompy bardzo wydajne, a przy tym niezbyt kosztowne. Dostarczają odpowiednią ilość energii, potrzebną do ogrzania całego domu. Mają one mnóstwo zalet, a ich budowa nie jest zbyt skomplikowana. Składa się ona z kilku elementów, a każdy z nich jest niebywale ważny. Jej ważnym elementem jest sprężarka, która jest określana jako serce pompy, czyli jej najważniejsza część. Ważny jest również zawór dławiący, który utrzymuje odpowiednią różnicę ciśnień podczas pracowania sprężarki. Kolejnym elementem jest filtr odwadniacz, który filtruje czynnik roboczy.

Następnie trzeba wymienić skraplacz, który jest niezbędnym wymiennikiem ciepła. Jeśli zaś chodzi o parownik, to jak sama nazwa wskazuje służy do odparowywania nadmiaru wilgoci. Można też wymienić sterownik mikroprocesorowy pompy ciepła, który kontroluje pracę urządzeń w pompie ciepła. Ważny jest też oczywiście panel sterujący, który kieruje całą pompą ciepła. No i na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o automatyce elektrycznej i chłodniczej czyli urządzeniach sterujących elementami ciepła. Jak widać każdy ten element ma swoje zadanie, więc jest niezbędny.