Gonty jako pokrycie dachu

GontyGonty to jeden z popularnych pokryć przestrzeni dachowej, szczególnie stosowany wcześniej na terenach Karpat, a przede wszystkim na Podhalu.

Z biegiem czasu oraz unowocześnianiem technologii wytwarzania gontów produkt ten stawał się coraz bardziej popularny w innych częściach Polski. Gonty kuszą coraz więcej właścicieli domów różnorodnością kolorów oraz dużą wytrzymałością na warunki pogodowe.

Montaż gontów

Montaż takiego rodzaju pokrycia dachowego z założenia jest prosty, wymaga jednak dużej wiedzy i odpowiedniego przygotowania przed rozpoczęciem prac. Jednym z najpopularniejszych odmian gontów jest obecnie gont bitumiczny, zwany także gontem papowym. Jak wskazuje nazwa - produkowany jest on z papy, która przycinana jest do kształtu leżących w rzędzie dachówek. Przed rozpoczęciem pracy związanej z pokrywaniem powierzchni dachowej gontami zalecane jest zwrócenie uwagę na kilka szczegółów, które z pewnością wpłyną na efekt końcowy pracy i zapewnią zadowolenie z wybranego rozwiązania.

Pierwszym czynnikiem wartym sprawdzenia przed położeniem gontów jest stan powierzchni dachowej. Należy upewnić się czy dany obszar dachu jest przystosowany do rozpoczęcia pracy. W związku z tym warto skontrolować:

  • Czy podłoże dachu jest stabilne i równe, umożliwiając tym samym bezpieczną pracę na wysokości?
  • Czy powierzchnia dachu nie posiada pęknięć lub ostrych, sterczących krawędzi?
  • Czy wilgotność podłoża dachu nie przekracza 20%, co mogłoby wpłynąć negatywnie na trwałość konstrukcji?

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki lub uszkodzenia powierzchni dachowej, należy szybko je usunąć, by nie wpływały one na prace związane z montażem.

Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi na porę roku, w której odbywać będą się prace. Producenci materiału jakim jest gont bitumiczny dostarczają odpowiednie informacje związane z zaleceniami montażu w danej porze roku, a są one związane głównie z przechowywaniem gontów. W zimie należy pamiętać, aby w magazynie, w którym przetrzymywane są gonty temperatura utrzymywała się na poziomie 15-20 stopni. W lecie natomiast magazyn powinien być suchy i chłodniejszy, a całość przeprowadzanych prac na dachu najlepiej planować na wczesny ranek lub późniejsze popołudnie.