Ekosystemy w domach

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że posiada we własnych domach niewielkie ekosystemy… I tu właśnie pojawia się pytanie, co to takiego jest ten ekosystem. Odpowiedź na nie jest dość prosta, gdyż ekosystemem możemy nazwać każdy układ, w którym występują oddziałujące ze sobą ożywione i nieożywione elementy środowiska.

Do elementów nieożywionych ekosystemów zaliczyć można przede wszystkim skały, ziemię, minerały itp. Elementy ożywione natomiast to rośliny i zwierzęta. Najprostszym ekosystemem jest doniczka z kwiatem. Występują tam przecież nieożywione elementy środowiska, takie jak gleba, czy woda, oraz zawarte w niej minerały, oraz ożywione, czyli mikroorganizmy żyjące w glebie, oraz sama roślina.

Wielu z nas, posiadając kwiaty, nie zdaje sobie sprawy z tego, że kupując ulubione doniczkowe rośliny, stajemy się także posiadaczami własnych, prywatnych, małych ekosystemów. Nieco większymi ekosystemami, oraz jakby nie patrzeć też bardziej złożonymi są domowe akwaria, terraria, czy klatki ze zwierzętami. Owa większa złożoność polega przede wszystkim na występowaniu w nich nie tylko roślin, lecz także zwierząt.

Występowanie zwierząt w terrariach, czy akwariach jest zupełnie inne, niż w rzeczywistości. Nie ma takiego zbiornika wodnego na świecie, w którym byłoby tak wiele ryb w przeliczeniu na jednostkę objętości wody, ile jest w akwarium. Dzięki temu woda w akwariach musi być stale filtrowana, oraz napowietrzana. Podobnie jest w terrariach. Zwierzęta w nich przechowywane, mają w środowisku naturalnym zdecydowanie więcej miejsca, niż w szklanych domkach. Jednak są i tacy, którzy posiadają więcej miejsca na własny ekosystem. Mowa oczywiście o posiadaczach domków z ogrodami.

Ci posiadają własne ekosystemy właśnie w ogrodach. Wbrew pozorom, system takiego ogrodu wcale nie jest taki prosty, jak mogło by się wydawać. W ogrodzie żyje wiele zwierząt, których byśmy nawet nie podejrzewali o to, że się u nas znajdują. Doskonałym przykładem są chociażby jeże, czy niezliczone ilości okazałych winniczków. Jednak nie każdy ogród jest tak dla zwierząt przyjazny.