Ekologiczne projekty domów

Ekologiczne projekty domówCoraz częściej tworzone są obecnie ekologiczne projekty domów. Zakładają one, że dom powinien być profesjonalnie zaprojektowany, nowoczesny, funkcjonalny, ale również energooszczędny.

Wiele nowatorskich, ale czasem bardzo prostych rozwiązań może przyczynić się do tego, że dom pozwoli jego mieszkańcom na oszczędzanie energii. Po pierwsze, ważne jest usytuowanie domu. Powinien być on ustawiony tak, aby w nasłonecznionym miejscu był jak najbardziej odsłonięty. Jeśli jednak znajduje się na wietrznym terenie, przyda się chroniące przez wiatrem otoczenie drzew.

Dzięki temu dom łatwiej będzie zatrzymywał ciepło i do jego ogrzania będziemy zużywać znacznie mniejszą część energii. Ważne jest również to, jak w projekcie zostanie zaplanowane rozmieszczenie okien. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na niewielkie okna po stronie północnej, a na te większe, na przykład typowo balkonowe, od strony południowej. Na piętrze można przewidzieć okna dachowe od strony wschodniej i zachodniej, będą dawały przyjemne światło i ciepłej barwie co nada pomieszczeniom przytulności.

Ważne jest również to, jak poszczególne pokoje zostaną rozmieszczone w domu. Zazwyczaj kuchnia i salon, czyli pokój dzienny znajdują się od strony południowej, gdzie jest najwięcej światła. Takie projekty uwzględniają fakt, że w kuchni, jadalni i salonie spędzamy najwięcej czasu, więc te pomieszczenia powinny być jak najdłużej jasne i słoneczne. Łazienka może być zlokalizowana od strony północnej, ponieważ i tak najczęściej korzystamy w niej ze sztucznego światła. Jeśli jednak marzy nam się przyjemny poranek w słonecznej łazience z oknem, zaprojektujmy dom tak, aby łazienka znajdowała się od strony wschodniej, gdzie jest najjaśniej właśnie rano. Zyskamy wtedy jasne i przyjemne światło w pomieszczeniu.

Nie zapominajmy również o takich kwestiach jak: solidne fundamenty, odpowiednia termoizolacja (ocieplenie budynku) i hydroizolacja, dobre i mocne stropy, solidne i nieprzewiewane ściany, również nośne, właściwie działająca wentylacja oraz nowocześnie zaprojektowana instalacja elektryczna.