Duży dom

Duży domWielu z nas marzy o swoim domu. Zdajemy sobie sprawę, że własne cztery ściany to nie tylko poczucie własności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa jak i stabilizacji. Szczególnie zabiegają o niego osoby, które posiadają już rodziny i pragną zapewnić swoim dzieciom komfort, choć oczywiście nie tylko. Marząc o własnym domu, marzymy zazwyczaj o wolnej i dużej przestrzeni, której brakuje nam w czasie teraźniejszym.

  • Czy jednak duży dom może okazać się problemem?
  • Czy wiąże się nie tylko z luksusem, ale również posiada wady?

Wydawać by się mogło, że powierzchnia domu nie ma żadnego znaczenia. Warto uświadomić sobie jednak kilka, ale jakże istotnych kwestii. Dom to oczywiście poczucie pewnej dozy wolności. Nie ma tutaj ograniczenia, dlatego też większość osób decydując się na zakup lub też budowę domu, skupia się w głównej mierze na jego powierzchni. Wynika to z chęci posiadania wolnej przestrzeni, której tak bardzo brakuje w chwili obecnej. Rzadko spoglądamy w przyszłość, uświadamiając sobie, że dzisiaj dzieci mieszkają z nami, ale za kilka lat może sytuacja ulec radykalnej zmianie. Nie zawsze rodziny pozostają w wspólnym gniazdku.

Niektóre dzieci dążą do samodzielności i własnych czterech ścian. Decydując się na dom weźmy pod uwagę liczbę członków rodziny oraz powierzchnię, która pozwoli na swobodne mieszkanie. Dom dla 4 osobowej rodziny nie powinien przekraczać 100 m2, dając poczucie komfortu. Ponadto warto pamiętać, że budując duży dom, zwiększamy koszty budowy.

Ponadto taki dom wymaga większych nakładów finansowych choćby pod kątem ogrzania go. Bez względu na rodzaj paliwa zawsze większa powierzchnia oznacza większy koszt.

Ponadto utrzymanie w czystości domu, który jest duży również w pewnym okresie zaczyna być problematyczne. Dom powinien być tak zagospodarowany, aby każda jego powierzchnia była użytkowana. Wówczas tylko spełnia on swoją rolę. Dom nie powinien mieć pomieszczeń pustych, niezagospodarowanych, czekających na pewne okazje.

Jeśli zatem uważasz, że powierzchnia domu nie ma żadnego znaczenia jesteś w ogromnym błędzie. Wiemy doskonale, że od przyrostu głowa nie boli, ale dążmy do posiadania ogromnych rzeczy, których nie wykorzystamy należycie. Dbajmy nie tylko o siebie, ale również o swoje finanse. Z czasem może się okazać, że jesteśmy w posiadaniu domu pięknego, dużego, który rujnuje nas finansowo i zwyczajnie nas na niego nie stać. Przecież mieliśmy mieć dom, który miał być spełnieniem marzeń, a nie powodem nieprzespanych nocy.