Drzwi przeciwpożarowe w domu jednorodzinnym

Drzwi przeciwpożarowePożar domu to zdarzenie losowe, którego większość z nas boi się najbardziej - co możemy zrobić, aby ograniczyć ewentualne straty materialne oraz przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo domowników, gdyby taka sytuacja nam się przydarzyła? Jedną z odpowiedzi na to pytanie są drzwi przeciwpożarowe. Odpowiemy na pytanie, czy są one potrzebne w domu jednorodzinnym, a jeżeli tak to gdzie warto je zamontować, żeby ich obecność miała sens.

Drzwi przeciwpożarowe - podstawowe informacje

Drzwi przeciwpożarowe (tzw. drzwi techniczne) mają za zadanie powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru i zapewnić odpowiednią ilości czasu na to, aby odpowiednie służby ratunkowe mogły dotrzeć do palącego się budynku, a domownicy mieli czas na bezpieczną ewakuację bez konieczności narażania swojego życia i zdrowia. Główną funkcją drzwi przeciwpożarowych jest więc zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia wywołanego przez ogień.

Drzwi przeciwpożarowe (ppoż) muszą cechować się szczelnością i izolacyjnością w określonym czasie - klasy takich drzwi, oznaczone literami EI służą do informowania o tym, jak długo dany model będzie stanowił skuteczną barierę przed ogniem, temperaturą i dymem.

Pierwsze oznaczenie "E" dotyczy szczelności ogniowej i związane jest z materiałem, z jakiego wykonane zostały drzwi (chodzi tutaj o czas potrzebny na uszkodzenie takich drzwi przez płomień i wysoką temperaturę). Drugie oznaczenie "I" odnosi się natomiast do izolacyjności ogniowej, która wpływa na skuteczność odgrodzenia przestrzeni, w której pojawił się ognień od reszty miejsc potencjalnie zagrożonych pożarem. Dla przykładu: wartość "EI 30" oznacza przybliżony czas (30 minut), w jakim drzwi spełniać będą swoje przeznaczenie. Oprócz oznaczenia EI na tabliczce znamionowej mogą się także znaleźć oznaczenia "S" lub "C" - pierwsze odnosi się do dymoszczelności, z kolei klasa C to informacja o tym, że są to drzwi samozamykające się.

Najpopularniejszym materiałem, którego produkuje się drzwi przeciwpożarowe jest stal - w domach jednorodzinnych są one malowane lub wykonywane w okleinie drewnopodobnej, bardzo często wyposażone są również w przeszklenia. Wszystko to ma zapewnić ich odpowiednią atrakcyjność wizualną. Na rynku dostępne są także drzwi ppoż aluminiowe (cieszące się od kilku lat rosnącą popularnością) oraz drewniane.

Drzwi przeciwpożarowe w domach jednorodzinnych

Jeszcze nie tak dawno drzwi przeciwpożarowe stosowane były praktycznie jedynie w budynkach użyteczności publicznej, rosnąca świadomość społeczeństwa oraz chęć dbania o swój dobytek i najbliższych powoduje, iż mimo że prawo nie nakłada obowiązku stosowania takich drzwi w domach, wiele osób decyduje się na ich zakup, także w przypadku domów prywatnych.

W domach jednorodzinnych drzwi przeciwpożarowe mogą być montowane jako drzwi zewnętrzne, jednakże najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest ich montaż pomiędzy garażem czy kotłownią, a częścią mieszkalną domu. Chodzi tutaj o stworzenie przegrody, która odgrodzi część mieszkalną od potencjalnego ognia, który może pojawić się w pomieszczeniach gospodarczych i tych, w których znajdują się łatwopalne przedmioty czy urządzenia, które potencjalnie mogą być źródeł pożaru.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej wydawałoby się oczywistej rzeczy - drzwi, które mają chronić przed ogniem, muszą być zawsze zamykane, w przeciwnym wypadku ich montaż całkowicie mija się z celem. Jeżeli wiemy, że możemy mieć z tym problem, warto zastanowić się nad systemem samozamykania - to pewne i wygodne rozwiązanie, które sprawia, że nie trzeba się martwić o to np. czy drzwi do kotłowni są zamknięte. Drugą kwestią jest montowanie drzwi przeciwpożarowych. Jeżeli ściana ma mniejszą odporność na ogień niż drzwi - podczas pożaru ściana ulegnie zniszczeniu szybciej niż drzwi, co oczywiście sprawia, że kupno drzwi ppoż nie ma w takim wypadku sensu (sytuacja taka występować może w domach drewnianych lub w starej generacji domach szkieletowych).

Rosnące zainteresowanie drzwiami ppoż wśród właścicieli domów jednorodzinnych sprawia, że konkurencja na rynku rośnie, a co za tym idzie, wybór różnorodnych wzorów i rodzajów drzwi jest coraz większy. Dziś drzwi przeciwpożarowe swoim wyglądem nie przypominają już modeli przemysłowych - są estetyczne i eleganckie, produkowane w nawiązaniu do klasyki lub stylu nowoczesnego. Oferta na polskim rynku jest na tyle bogata, że każdy prywatny inwestor jest w stanie znaleźć produkt na miarę swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Przy wyborze drzwi do swojego domu warto więc rozważyć czy kupno tych przeciwpożarowych nie będzie najlepszym rozwiązaniem.