Domy z poddaszem

Domy z poddaszemPoddasze może posiadać każdy dom, również parterowy. Wiele domów parterowych posiada pod dachem pomieszczenie, które przeznaczone jest ma stryszek albo magazyn. Mogą prowadzić do niego składane schodki albo drabinka.

Poddasze w tym wypadku ma spełniać głównie funkcję przechowawczą, można tam trzymać ubrania na zimę, składany wózek dla dziecka, rolki, łyżwy, obuwie zimowe, namioty, śpiwory, dodatkowe koce, poduszki, ale także walizki czy torby podróżne.

Takie poddasze w domu parterowym jest zazwyczaj pewnego rodzaju pawlaczem, jaki spotyka się w wielu mieszkaniach w blokach. Dzięki takim schowkom nie musimy szukać dla wielu rzeczy dodatkowego miejsca. Przy tworzeniu projektu domu parterowego, dobrze jest przewidzieć miejsce dla poddasza magazynowego w takim profesjonalnym planie.

Takie poddasze nie musi znajdować się nad wszystkimi pomieszczeniami, może być zlokalizowane tylko nad jednym, na przykład kuchnią czy łazienką. Najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym sufit może być nieco obniżony i przeznaczony na owe poddasze. W przypadku domów piętrowych, poddasze może spełnić trojakie znaczenie. Po pierwsze, może być również magazynem, jak w przypadku domów parterowych. W tym wypadku poddasze zazwyczaj jest nieco większe i już nie przypomina pawlacza, ale strych, gdzie mogą znaleźć się nawet meble. Można tam umieścić szafę czy skrzynię na ubrania, ale również niepotrzebne krzesła, stoły czy materace.

Druga opcja to zaadaptowanie poddasza na cele mieszkalne i jest ona obecnie coraz bardziej popularna. Nawet w piętrowych domach, posiadających poddasze, rezygnuje się ze strychu na rzecz przytulnych i klimatycznie urządzonych pokoi. Na poddaszu można również urządzić pokój wypoczynkowy czy przestronną łazienkę z dużą wanną. Trzecie rozwiązanie jest pośrednie i oznacza zaadaptowanie poddasza do celów hobbystycznych. Można urządzić tam pomieszczenie, które związane jest z pasją gospodarzy. Projekty domów mogą przewidywać urządzenie na poddaszu pracowni malarskiej lub studia muzycznego.