Domy nowoczesne

Dom nowoczesnyJak każda dziedzina, tak i budownictwo rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowe rozwiązania powoli znajdują swoich zwolenników, dlatego tworzy się pewien podział na budownictwo klasyczne i nowoczesne.

O tym pierwszym powiedziany było już wszystko, zatem czym charakteryzują się domy nowoczesne ?

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy jest oczywiście design. Domy te projektowane są bardzo skrupulatnie, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie zapierających dech w piersiach rezultatów estetycznych. Masa przeszkleń, wspaniałe połączenia stali i drewna. Daje to dużo przyjemności dla oka.

Ale od razu nasuwa się pytanie, czy nowoczesne domy są praktyczne? Oczywiście, że tak. Nie tylko praktyczne ale i w większości przypadków bardzo oszczędne. Stosuje się bowiem systemy budownictwa pasywnego powodując, że dom potrzebuje dużo mniej energii do ogrzania wszystkich pomieszczeń i wody.

A co sprawia, że domy są pasywne? Oczywiście odpowiednie ocieplenie budynku, ocieplenie domu - ścian i dachu, a także dobrze dobrane i rozmieszczone okna oraz drzwi. Odpowiednie zbieranie ciepła z zewnątrz potrafi przyczynić się do sporych oszczędności.

Dziś coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne domy, budowane w duchu awangardy i minimalizmu.

Takie projekty domów charakteryzują się maksymalną funkcjonalnością. Domy awangardowe charakteryzują się ciekawą bryłą, która sama w sobie jest dekoracyjna. Takie projekty zakładają również istnienie sporych, otwartych przestrzeni w domu. Rezygnuje się z małych, ciasnych pokoi, zamkniętej kuchni, jadalni.

Przestronne domy są bardzo nowoczesne, sprawiają wrażenie luksusowych, nawet jeśli są urządzone za pomocą prostych mebli i niewielu dodatków. Na tym właśnie opiera się nowoczesny minimalizm: na rezygnacji z wielu dodatków, postawieniu na maksymalną funkcjonalność i estetykę.

Nowoczesne wnętrza mogą na pierwszy rzut oka wydawać się puste, ale jeśli spojrzymy na to pragmatycznie, zauważmy, że takie pomieszczenia i domy są naprawdę wygodne i zawsze prezentują się porządnie. W takich wnętrzach nie ma mowy o bałaganie, ponieważ znajduje się tam niewiele przedmiotów, bibelotów, dodatków. To bardzo nowoczesny pomysł na urządzenie mieszkania.