Dom mały i energooszczędny - proste rozwiązania

Jak zbudować mały i energooszczędny dom, nie ponosząc wygórowanych kosztów? Czy warto wydać więcej na materiały budowlane i innowacyjne rozwiązania?

Podejmując proste inwestycje możemy tylko zyskać. Warto pomyśleć o projekcie domu, który zapewni efektywność energetyczną. Przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań można osiągnąć znaczne oszczędności na przyszłość i mieć pewność, że wydatki poniesione na osiągnięcie celu będą racjonalne. W przypadku małego domu nie jest to skomplikowane przedsięwzięcie.

Z racji swojego niewielkiego metrażu generuje on odpowiednio mniejsze straty ciepła. Najwięcej ciepła ucieka z domu przez dach, ściany, wentylację, okna i podłogę na gruncie. Warto o tym pamiętać, realizując energooszczędny plan. W przypadku małego domu nie potrzeba wielu zabiegów, by w niedalekiej przyszłości zwrócił nam poniesione koszty.

Pierwszym krokiem jest ocieplenie, czyli zwiększenie izolacji termicznej dla ścian, dachu oraz podłogi o 5 cm. Materiały izolacyjne są stosunkowo niedrogie i warto zainwestować w dodatkowe kilka centymetrów, tym bardziej, że ten wydatek zwróci się bardzo szybko. Dobrze zaizolowany dom zabezpiecza przed kaprysami pogody, pór roku, przegrzaniem lub wychłodzeniem pomieszczeń.

Kolejnym elementem, który ma wpływ na oszczędność energetyczną są drzwi i okna. Im większa liczba i wielkość otworów, tym większe straty ciepła - należy o tym pamiętać. Kupując duże okna warto się zastanowić nad zestawami szybowymi o podwyższonych parametrach, zabezpieczającymi przed przenikaniem ciepła lub zamontowaniem rolet zewnętrznych. Rolety mogą okazać się inwestycją niedrogą i praktyczną, gdyż skutecznie zacieniają wnętrze i chronią przed nagrzewaniem słonecznym latem. Również drzwi należy wybrać z rozmysłem - najlepiej również o zwiększonej izolacyjności termicznej.

Rodzaj wentylacji ma ogromny wpływ na generowanie mniejszych strat ciepła. Wentylacja jest w ogóle ostatnio elementem, na który zwraca się szczególną uwagę, nie tylko ze względu na straty ciepła, ale i na jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Coraz większą popularnością cieszą się systemy wentylacyjne, umożliwiające odzyskiwanie z usuwanego z domu zużytego powietrza (wentylator mechaniczny z rekuperacją). Ograniczają straty energii i zapewniają odpowiednią ilość powietrza wstępnie już ogrzanego i przefiltrowanego. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grawitacyjnych świeże powietrze jest dostarczane w jednakowej ilości przez cały rok.

Warto pomyśleć również nad automatyką ogrzewania - kocioł centralnego ogrzewania i dopasowana do niego elektronika, reagująca na zmiany pogody. Zależnie od stopnia zaawansowania - im jej więcej, tym bardziej kosztowna.

Jeśli chcemy zbudować ekonomiczny dom bez korzystania z dopłaty do domów energooszczędnych i ominąć związaną z tym biurokrację - możemy zastosować prostsze rozwiązania, obniżające koszty eksploatacji.