Dom jednorodzinny czy mieszkanie?

Własny domZ roku na rok coraz więcej mieszkańców miast przeprowadza się do domów, najczęściej jednorodzinnych.

Jednak czy dobrze robią, zamieniając mieszkanie na dom?

Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do sprawy domu czy mieszkania. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje ludzi: tych traktujących swoje cztery ściany jako pomieszczenie do nocowania i przechowywania swoich rzeczy oraz tych, którzy uważają swoje gniazdko za miejsce, w którym ciągle by przebywali w nim, dzieląc się rodzinnym ciepłem z innymi domownikami.

Dla tych pierwszych najlepszą wizją zdecydowanie jest mieszkanie, drudzy zaś powinni zdecydować się na dom jednorodzinny. Dlaczego? Warto zastanowić się nad różnicami.

Dom jednorodzinny vs. mieszkanie

Mieszkanie w bloku najczęściej wiąże się z życiem w mieście. Mieszkanie w mieście oczywiście ma swoje plusy, jak szybki dojazd do szkoły, pracy, uczelni, czy innych potrzebnych instytucji. Domy jednorodzinne stawiane są zazwyczaj na wsiach na obrzeżach miast. Jednak złudnym wrażeniem jest stwierdzenie, że na wsi będzie zawsze cisza i spokój. Warto pamiętać, że bardzo dużo ludzi ma to samo marzenie o przeprowadzce, więc nie jest powiedziane, że nie powstanie większe skupisko domów i innych budynków.

Jednak minusem życia na wsi jest brak zorganizowanej komunikacji transportowej. Jest to uciążliwe dla młodych, zwłaszcza gdy wszyscy ich znajomi mieszkają w mieście. Tego obciążenia nie mają mieszkańcy bloków w miastach. Jednak wadą mieszkań są uciążliwi (albo i nie) sąsiedzi. Co prawda nie jest powiedziane że zawsze, aczkolwiek trzeba się z tym liczyć.

  • Domy parterowe
  • Domy piętrowe

Jeszcze jednym plusem domu jednorodzinnego jest możliwość posiadania ogródka. Jest to o tyle przydatne, że można spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu zachowując poczucie prywatności. Ponadto w ogrodzie można zrobić większe imprezy rodzinne czy dla znajomych, co nie do końca jest możliwe w mieszkaniu. Daje to także możliwość grillowania bez wizyty straży pożarnej. Oczywiście wybór swojego gniazdka jest indywidualną sprawą. Dla każdego będą ważne inne aspekty, jednak ci chcący znajdą więcej argumentów za, chociażby możliwość posiadania obcowania na świeżym powietrzu.