Dom jednorodzinny czy bliźniaczy?

Dom jednorodzinny czy bliźniaczy?Projekty  domów dla rodziny są różnorodne. Wiele rodzin decyduje się na tradycyjne projekty  domów jednorodzinnych. Inni z kolei wybierają domy w zabudowie bliźniaczej. Każde z tych rozwiązań posiada mocne i złe strony.

Jeśli zdecydujemy się na dom jednorodzinny, wolnostojący plusy są jednoznaczne. Rodzina jest na swoim, może cieszyć się prywatnością, intymnością, taki dom jednorodzinny można również zaprojektować na działce z dala od sąsiadów, jeśli marzy nam się mieszkanie samotnie, w cichym i spokojnym miejscu.

Ponadto, właściciele działki mogą dowolnie zaprojektować swój dom, nadać mu taki kształt jak chcą. Dowolny jest również układ pomieszczeń, ilość kondygnacji, obecność piwnicy oraz poddasza.

Bryła może być regularna lub nie, można w dowolnym miejscu dodać taras lub balkon. To również od właścicieli domu zależy, gdzie znajdzie się garaż, czy będzie przylegał do bryły mieszkalnej czy będzie zupełnie odrębnym pomieszczeniem. Niestety, takie rozwiązanie jest dość drogie, ponieważ za wszystkie materiały oraz zatrudnienie ekipy remontowej trzeba zapłacić samemu.

Domy bliźniacze

Jeśli jednak mamy zaprzyjaźnioną rogozinę lub krewnych, którzy również chcą wybudować dom, rozsądnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dom w zabudowie bliźniaczej. Takie domy prezentują się bardzo estetycznie. Mogą stykać się ścianami lub garażem, wtedy mieszkamy dalej od sąsiadów, więc dom bliźniaczy niewiele różni się od zwyczajnych domów stojących na przyległych do siebie działkach. Projekt wykonania takich domów bliźniaczych zakłada, że jeden dom jest lustrzanym odbiciem drugiego.

Domy piętrowe

Takie rozwiązanie daje ogromne możliwości aranżacyjne w każdej połowie domu. Ponadto, jest to niezwykle tanie i ekonomiczne rozwiązanie. Domy w zabudowie bliźniaczej pozwalają bowiem na poczynienie oszczędności finansowych. Przy budowie dwóch domów zaraz, ekipy potrzebują dwa razy większej ilości materiałów. Przy tak dużych zakupach w składach budowlanych i hurtowniach często można liczyć na atrakcyjne rabaty i promocje, zarówno na materiały, narzędzia jak również usługi specjalistów.

Domy parterowe