Dobór lamp

Dobór lampy to wbrew pozorom bardzo trudne i wymagające cierpliwości zajęcie. Pod uwagę musimy wziąć kilka czynników.

Niestety o danym zakupie najczęściej decyduje cena, jednak zakup lampy z droższej półki może okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Kolejnym kryterium wyboru jest pomieszczenie do którego wybieramy lampy. Jeżeli pokój do pracy urządzony jest w stylu antycznym to nowoczesny abażur nie zawsze się tam odnajdzie. Z drugiej strony projektanci często stosują takie zabiegi przełamania wnętrza, łączenia nowoczesności z tradycją.

Jeżeli mamy pokój w stylu retro dobrym rozwiązaniem jest zakup lampy klasycznej. Wysoka na szczupłej nodze, z szerokim materiałowym abażurem w stonowanym kolorze, dopasuje się do wystroju. Jeśli mamy jadalnię, dobrze jest tuż nad stołem w niskiej odległości od blatu zawieść lampy z kilkoma kinkietami. Może to być produkt na drewnianym bądź metalowym stelażu, pozwalającym na różne ustawienia wysokości i rozstawienia kinkietów.

Żebyśmy mogli długo cieszyć się takim zakupem sprawę należy dokładnie przemyśleć, w końcu to inwestycja na kilka lat. Jedynie w sytuacji, kiedy mamy pewność, że miejsce będzie naszym domem na krótki okres, nie musimy przykładać się do takich wyborów zbyt mocno.

Dobre oświetlenie to podstawa, bez tego nie powinniśmy zabierać się do pracy przy komputerze, do czytania książek czy też do odrabiania lekcji.

Jakość światła wpływa na naszą koncentrację i samopoczucie. Jeżeli lampy w miejscu pracy są źle dobrane to męczą oczy a efekcie możemy mieć nawet powracające migreny i ciągłe złe samopoczucie. Oświetlenie w naszym miejscu pracy jest bardzo istotne, oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dostęp do naturalnego światła, jednak nie zawsze możemy ustawić nasze biurko tuż przy samym oknie.

Kilka świetlówek umieszczonych tuż przy suficie nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie światło jest zwykle zimne, nieprzyjazne. Dlatego warto jest pomyśleć o ociepleniu wizerunku pokoju do pracy. Każdy pracownik może mieć na swoim biurku ustawione lampy które pomogą mu poczuć się jakby był w swoim gabinecie. Wszyscy pamiętamy wygląd przepastnych gabinetów prawników, prezesów firm, bądź pisarzy tam na biurku zawsze była lampka nocna.

Lampy mają ogromny wybór, sprzedawane mogą być całymi seriami, tak abyśmy mogli stworzyć powtarzalność we wnętrzu. Jeżeli natomiast wolimy ubarwić nasze miejsce do pracy to na każdym stole mogą stać lampy z innymi abażurami.

Oświetlenie dziecięcego pokoju jest bardzo istotną sprawą, dziecko musi mieć komfortowe warunki do swojego rozwoju.

Dla rodziców najważniejszą kwestią jest to żeby światło było funkcjonalne, niemowlaki w nocy się budzą, trzeba je nakarmić a po ciemku nie ma takiej możliwości. Mama zwykle nie zapala pełnego oświetlenia, żeby nie rozbudzić malucha, dlatego włączenie małej lampy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Możemy ją postawić w pobliżu łóżeczka, bądź miejsca w którym karmimy dziecko, żeby była łatwo dostępna.

Kiedy nasze dzieci dorastają zmieniają się także ich wymagania, pokój rośnie razem z nimi. Większe pociechy zasypiają już same w swoich łóżkach ,jeśli nasz maluch ma kłopoty z zaśnięciem, możemy na ścianie powiesić lampy w kształcie księżyca bądź gwiazdek, stworzą one prawdziwie bajeczną atmosferę. Kupno lampy na biurko dziecka jest kolejnym etapem rozwoju. Kiedy dziecko zaczyna chodzić do szkoły , musi odrabiać lekcje, dlatego oświetlenie jego miejsca nauki jest tak istotne.

Nie trudno jest więc zauważyć, jak duża rolę w rozwoju dziecka odgrywa dobrze dobrane oświetlenie. Jeśli o wszystko dobrze zadbamy, to możemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie się dobrze rozwijało i zawsze będzie miało dobre warunki do nauki czy relaksu.