Dach - naprawiać czy wymienić?

Regularna kontrola dachu to jeden z podstawowych obowiązków posiadacza domu. W wypadku jakichkolwiek kłopotów należy podjąć decyzję, reperacja czy całościowa wymiana.

Dach jest miejscem bardzo narażonym na takie niebezpieczeństwa jak intensywne opady atmosferyczne, zawierucha czy mikroby. Jak każda inna rzecz i dach nie jest nieśmiertelny. Warto jest zatem mieć to na względzie. Jeśli z dachem dzieje się cokolwiek alarmującego, warto zatrudnić fachowca, który ustali, czy potrzebna będzie reperacja czy może całkowita wymiana dachu.

Trzeba mieć na względzie, iż wszelkie prace na dachu trzeba zameldować stosownym urzędom zgodnie z prawem budowlanym. Bez zgody urzędu możliwym jest wyłącznie naprawianie na powierzchni dachu niewielkich przecieków. Zgłoszenie należy złożyć co co najmniej jeden miesiąc przed zamyślanym terminem wykonania robót na blankiecie pobranym z urzędu albo jego strony internetowej. Należy w nim wyznaczyć rodzaj, obszar oraz sposób realizowania prac oraz termin ich zaczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć deklarację o prawie do dysponowania posiadłością na cele budowlane.

Pozwolenie na budowę będzie nieodzowne, kiedy przy okazji remontu dachu zechcemy przekształcić jego konstrukcję, podwyższyć obiekt, zaadaptować poddasze na cele mieszkalne, dobudować kolejne pomieszczenia lub wstawić okna połaciowe. Prace te wykraczają poza obszar remontu domu oraz stanowią jego przebudowę. Gdy dach nagminnie przecieka, z kolei z racji wilgotności tworzy się groźny dla zdrowia grzyb albo jeżeli dach jest niszczony poprzez szkodniki, trzeba zastanowić się nad jego wymianą. Kiedy posiadamy dach pokryty dachówką, wymiany wymagają wyłącznie zniszczone elementy, nie będzie tutaj potrzeby wymiany wszystkich. Gdy jednakże niezbędna jest naprawa więźby bądź odgrzybianie nieodzowne będzie zdjęcie całego pokrycia.

W bardzo starych budynkach, gdzie dach osłonięty jest papą, najlepiej pomyśleć o zerwaniu wiekowej papy i ułożeniu nowej aniżeli reperować jej fragmenty. Wykonalne jest też ułożenie nowej na starą - unikniesz wtedy problematycznego zrywania.

Trudniejsza sytuacja występuje jeżeli dach pokryty jest blachodachówką bądź bitumicznym gontem, gdyż w każdym z tych wypadków niezbędna będzie wymiana pełnego pokrycia. Przy tej sposobności dobrze jest wykonać ocieplenie dachu pianką.