Dach bitumiczny, czy z blachy?

Pokrycia dachoweDach, po fundamentach jest chyba najbardziej newralgicznym miejscem w konstrukcji domu. W zakresie dobrej praktyki jest regularne dokonywanie inspekcji i bieżących remontów.

Jak często wykonywać audyt eksponowanej konstrukcji?

Nowoczesne materiały dają gwarancję długoterminowej eksploatacji. I częściej niż dwa razy do roku nie trzeba zaglądać na dach. Chyba że bieg wypadków nabierze dynamiki...wtedy trzeba zaplanować przedterminowy remont dachu.

Materiały używane na pokrycia dachowe w każdej wersji wybranej technologii nie nastręczają problemów w stosowaniu nawet osobnikom o hobbystycznym podejściu do tematu. Sprawdzając powłoki uszczelniające, należy na początek zlokalizować ubytki w zewnętrznych warstwach. Dopiero później przejść do strony wewnętrznej bardzo często usytuowanej na strychu.

1. gonty bitumiczne

Papa kryjąca dachy to był dość pospolity widok jeszcze kilka dziesięcioleci wstecz. Masy bitumiczne są niezwykle łatwe w zastosowaniu. A nowe technologie sprawiają, że jest to praca o wiele wygodniejsza i bardziej bezpieczna niż wcześniej. Obecnie dekarz nie musi rozpalać ogniska, żeby nałożyć warstwę bitumenu. Dziś lepiszcze w stabilnej i elastycznej formie jest wstępnie zespolone z materiałem nośnym. Wystarczy zabrać ze sobą na dach przenośny palnik. I tam przy jego pomocy, lokalnie podgrzewając masę przykleić formatki przygotowanego materiału pokryciowego, takiego jak papa termozgrzewalna. Powłoki dekarskie z mas elastycznych wykonane w ten sposób są o wiele trwalsze i niewymagające w montażu. Do wykończenia tak spreparowanej membrany wystarczy nanieść na jej powierzchnię drobnoziarnisty materiał mineralny imitujący masę asfaltową. Po wyschnięciu uzyskuje się stabilną powłokę niedająca się sforsować wilgoci. Do miejscowych napraw najlepsza jest uszczelniająca taśma dekarska. Papa na dach jest materiałem niezwykle trwałym i szczególnie polecanym na dachy o małych stromiznach.

2. Blachodachówka - hit ostatnich kilku dekad

Blachodachówka lub blacha trapezowa wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę. Jednak nie obciąża w takim stopniu konstrukcji jak dachówka ceramiczna. Niestety trapią ja takie same dolegliwości co dachówki wypalane. Największym jej wrogiem jest film z glonów i porosty. Szczególnie szybko miniflora kolonizuje powierzchnie dachu, kiedy w pobliżu rosną duże drzewa. Roślinność, zaczątki tworzącej się gleby i nasz niesprzyjający przejściowy klimat powodują szybszy przebieg zjawisk korozyjnych. Zabiegi konserwacyjne obejmują mycie powierzchni dachu. Dobre efekty daje dodanie do wody detergentu. Chcąc zabezpieczyć dach przed glonami i mchem na dłuższy czas można użyć preparatu biobójczego. Rozpyla się go na połaci dachu i pozostawia na jakiś czas, by zrobił swoje. Następnie należy środek spłukać czystą wodą pod ciśnieniem.

3. Wyroby ceramiczne

Najbardziej klasycznym materiałem jest dachówka ceramiczna. W handlu można dostać ją w trzech odmianach.

  • najdroższa wersja i najbardziej wytrzymała na warunki zewnętrze to dachówka szkliwiona
  • druga w kolejności z nawierzchnią angobowaną. W wyniku procesu technologicznego wytwarza się warstwę nienasiąkliwą. Działa jak preparaty hydrofobowe.
  • podstawowa wersja i najbardziej ekonomiczna powstająca w wyniku wypalania wysokotemperaturowego.

Do dachówek w ostatniej wersji stosuje się impregnaty na bazie silikonu. Tworzywo krzemoorganiczne zabezpiecza przed nasiąkaniem wodą. I zawładnięciem przez mchy i porosty.