Czy warto założyć pompę ciepła?

Wodna pompa ciepłaChłodne dni zbliżają się wielkimi krokami. W okresie zimowym rachunki za ogrzewanie mogą wynieść nawet kila tysięcy złotych. Jeśli masz już dość obaw o wysokość rachunków za gaz lub jeśli masz dość ciągłego chodzenia z wiaderkami węgla i popiołem tam i z powrotem może warto zastanowić się i zamontować w swoim domu najbardziej zaawansowane technologicznie i najekonomiczniejsze urządzenie jakim jest pompa ciepła.

Jest to urządzenie bardzo nowoczesne pozwalające na ogrzewanie naszych domów w sposób czysty tani przy minimalnej ilości czynności obsługowych.

Działa ono na zasadzie klimatyzatora o odwrotnym działaniu. To znaczy ciepło zawarte poza murami domu jest transportowane do naszych wnętrz, na odwrót niż w przypadku tradycyjnych klimatyzacji gdzie ciepło jest właśnie wydalane na zewnątrz. Bardzo ważnym i istotnym elementem a by pompa ciepła mogła w ogóle zadziałać jest wymiennik gruntowy. Jest to instalacja kilkudziesięciu metrów rur zakopanych w ziemi. To dzięki nim ciepło jest pobierane z ziemi i transportowane wprost do naszych mieszkań.

Jak działa pompa ciepła?

Chcąc sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu w swoim domu, warto zainwestować w ekologiczne rozwiązania, które opierają się na działaniu energii odnawialnej. Jest kilka takich propozycji, z których można skorzystać, z tego najpopularniejsze są pompy ciepła. Czerpią one energię z różnych źródeł, z powietrza, gruntu, albo wody gruntowej. Jak widać są one więc bardzo praktyczne w zastosowaniu i można dzięki nim wiele zaoszczędzić. Pompy ciepła służą do pozyskiwania ciepła z dolnych źródeł ciepła, następnie przekazują ją one jako ciepło służące do ogrzewania pomieszczeń. To alternatywa dla różnych sposobów ogrzewania domu zimową porą. Jest to też najtańsza możliwa propozycja. Działanie pomp jest dosyć proste. Pompa ciepła składa się z różnych elementów, które razem tworzą zamknięty układ. W układzie tym dochodzi do stałego procesu przemiany postaci ciekłej w gazową i odwrotnie, co powoduje przepływ energii cieplnej, w kierunku z dołu do góry. Dzięki temu niska temperatura jest przesuwana do miejsca, gdzie jest wyższa temperatura.

  • wodne pompy ciepła
  • gruntowe pompy ciepła
  • powietrzne pompy ciepła

Ważnym elementem obiegu, jest sprężarka i skraplacz. W sprężarce niskie ciśnienie jest zamieniane na wysokie ciśnienie, a skraplacz powoduje, że sprężony czynnik oddaje w nim energię cieplną do źródła głównego. Mimo, że brzmi to skomplikowanie, to w rzeczywistości wcale to takie nie jest. Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność, bo są korzystne dla środowiska, energooszczędne i zapewniają użytkownikom liczne korzyści. Warto się zaopatrzyć w jedną lub w kilka takich pomp i czerpać z nich przez długie lata.

Jeśli chodzi o powietrzne źródła ciepła, to bardzo mało kosztowna inwestycja. Taka pompa jest też łatwa w montażu i bardzo efektowna w działaniu. Nie potrzebuje ona dużo miejsca, dlatego sprawdzi się także na małych działkach. Jeśli chodzi o pompy czerpiące z wody gruntowej, muszą one mieć dodatkowy wymiennik ciepła, który służy do ochrony pompy, przed zanieczyszczeniami, które zwykle znajdują się w wodzie.

Podsumowując pompy ciepła to doskonałe źródła energii odnawialnej, są korzystną inwestycją, na którą dodatkowo można dostać dofinansowanie.