Budowa domu - pomyślmy o izolacji

IzolacjaBudowa naszego wspaniałego domu marzeń to przedsięwzięcie zazwyczaj życiowe. Plan architektoniczny, zagospodarowanie działki, pozwolenia, zakup materiałów itp.pochłania nie tylko ogromną ilość czasu, ale i ze względu na stopień skomplikowania również bardzo wiele emocji. Jednak cały plan jego budowy to jeszcze nie wszystko. Aby nasz konstrukcja służyła nam latami niezbędne jest pomyślenie o właściwej jej izolacji.

Technologia a ekonomia

Z roku na rok w budownictwie pojawiają się coraz to nowe metody izolacji. Technologia pozwala tworzyć materiały, których proces produkcji, eksploatacji oraz samego montażu jest coraz tańszy, przy zachowaniu, a nawet zwiększeniu ich trwałości.

O jakie elementy domu musimy zadbać szczególnie

Wśród elementów domu, o których niezbędnie musimy pomyśleć najpierw, jeśli chodzi o izolację są:

  • fundamenty domu;
  • poddasze domu;
  • ocieplenie dachu.

W ten sposób zabezpieczymy swój dom przed niepożądaną utratą ciepła, która mogłaby generować dodatkowe koszty w postaci nadprogramowych i zupełnie niepotrzebnych opłat za jego ogrzewanie w okresie zimowym. Jak również sprawimy, że to co udało nam się zaimplementować w konstrukcji w momencie budowy nie zostanie strawione przez korozję. To są oczywiście najbardziej podstawowe cechy, z których musimy zdawać sobie sprawę budując dom. Izolacja jednak przekłada się również na takie elementy, niemniej ważne, jak komfort przebywania w nim. Dajmy na to - odpowiednia izolacja cieplna poddasza i dachu sprawi, że w czasie letnim nie będą doskwierać nam wysokie temperatury, a w naszym domu nie będziemy czuć się, jak w saunie. Jak również, ten sam rodzaj izolacji w okresie zimowym, uchroni nas przed uczuciem chłodu.

Rodzaje izolacji i najpopularniejsze jej metody

Izolację domu warto podzielić dla porządku na kilka kategorii. Mianowicie:

  • izolacja cieplna - o której już wcześniej wspominaliśmy, i której funkcja jest, jak najbardziej jasna;
  • izolacja akustyczna - która pozwala nam na izolowanie i wygłuszanie dźwięków pochodzących zarówno z wnętrza domu(rozmowy, głośna muzyka itp.), jak i z zewnątrz (ruch na ulicy, sąsiedzi itp.)
  • hydroizolacja - która zabezpiecza dom przed wilgocią - korozją, złuszczaniem farb, a w efekcie hodowlą grzybów i pleśni.

Na rynku znajduje się wiele metod, które są w stanie taką izolację nam zapewnić, jednak różnią się one między sobą użytymi materiałami i sposobem jej implementacji, a to przekłada się oczywiście na jej jakość oraz cenę. Aczkolwiek zaznaczyć trzeba, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

Do termoizolacji wszystkim doskonale jest znany oczywiście styropian. Jednak coraz więcej zwolenników zyskują izolacje natryskowe pianką poliuretanową. Rozwiązanie to jest jedną z najskuteczniejszych metod ocieplania. A dodatkowo warto nadmienić iż ocieplenie pianką poliuretanową jest o wiele lepsze dla naszego środowiska naturalnego i dla naszej kieszeni. Wartość energetyczna budynku zwiększa się w znacznym procencie(nawet 50%) a sam natrysk pianki PUR jest niezwykle szybką metodą aplikacji.