Bramy garażowe - rodzaje, technologie

Bramy garażoweWybór odpowiedniej bramy garażowej może przysporzyć trochę kłopotu.

Jakimi kryteriami się kierować, aby wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, a jednocześnie nie zrujnował naszego budżetu domowego? Przede wszystkim o garażu należy pamiętać już na etapie projektu domu, aby nie okazało się, że np. wjazd będzie zbyt kłopotliwy ze względu na dość małą szerokość bramy albo trzeba będzie zamówić bramę garażową niestandardową, co niestety oznacza wyższe wydatki.

Drugą ważną rzeczą jest wybór sposobu otwierania bramy. Możemy wybrać tańsze, lecz czasem kłopotliwe, otwieranie ręczne lub droższe, aczkolwiek zdecydowanie wygodniejsze, otwieranie bramy na pilota. Trzecia kwestia to odpowiednie dopasowanie koloru i faktury bramy garażowej do kolorystyki całego domu. Co znajdziemy w ofercie producentów bram do garażu?

Bramy garażowe skrzydłowe, czyli rozwieralne

Bramy garażowe skrzydłowe, wykonywane z drewna sosnowego, dębowego lub świerkowego, nie są już tak często wybierane, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Głównym powodem jest bogaty wybór zdecydowanie nowocześniejszych, bezpieczniejszych i wygodniejszych rozwiązań. Podstawowe zalety bram skrzydłowych to stosunkowa niska cena i łatwość montażu. Jednak ten typ bram nie gwarantuje komfortu użytkowania. Skrzydła otwierają się na zewnątrz, na boki, więc brama wymaga dość długiego podjazdu. Zimą problemem może być konieczność odgarnięcia śniegu sprzed bramy. Wadą jest także ręczny mechanizm otwierania, szczególnie uciążliwy dla kobiet.

Bramy garażowe uchylne, czyli płytowe

Ten typ bram garażowych wykonywany jest z blachy i przeznaczony, przede wszystkim, do garaży na jeden samochód. Podobnie jak brama skrzydłowa otwiera się na zewnątrz, więc istnieje potrzeba długiego podjazdu. Bezpieczna, lekka i w miarę cicha konstrukcja gwarantuje komfort użytkowania. Trzeba podkreślić, że ciężar bramy stabilizują sprężyny, zamontowane po obu stronach. Standardowym zamknięciem jest zamek z systemem ryglowania. Dostępne są wersje ocieplane i nieocieplane bramy. I jeszcze jedna ważna kwestia - brama uchylna wyróżnia się także dość niską ceną.

Bramy garażowe roletowe, czyli żaluzjowe

Bramy garażowe roletowe są w pełni zautomatyzowane, więc niestety droższe niż bramy uchylne czy skrzydłowe. Mechanizm działania bardzo przypomina funkcjonowanie rolet okiennych, gdyż brama zwija się do skrzyneczki (kasetki) zawieszonej nad wjazdem garażowym. W związku z tym nie potrzeba długiego podjazdu.

Bramy garażowe segmentowe, czyli sekcyjne

Najwyższy standard prezentują bramy garażowe segmentowe, zbudowane z blaszanych segmentów o konstrukcji dwuściennej, połączonych zawiasami. Blacha może być pomalowana farbą proszkową, pokryta poliestrem albo okleiną drewnopochodną. W bramach segmentowych górnych skrzydła przesuwają się do góry wzdłuż, zamontowanych po bokach, prowadnic. Natomiast bramy segmentowe boczne mają mechanizm otwierania prowadzący skrzydła na bok. Bramy segmentowe charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością, więc są idealne do garaży ogrzewanych.

Na koniec ważna uwaga - wybierajmy bramy z certyfikatem i oznaczeniami potwierdzającymi produkcję według Systemów Zarządzania Jakością ISO. I pamiętajmy o zabezpieczeniach, typu zamek zatrzaskowy czy blokada dociskowa, aby nie ułatwiać pracy potencjalnym złodziejom.