Architektura domu pasywnego

Bez względu na to w jakim mieście przyjdzie nam żyć i ile razy w życiu zmienimy miejsce zamieszkania, to pewne rzeczy pozostają niezmienne. Nie rezygnujemy z marzeń, tylko staramy się je spełnić. Bez wątpienia jednym z dziecięcych fantazji są sny o naszej przyszłości. Jedni pragną szybkich samochodów, drudzy podróży dookoła świata.

A my, chcemy mieć dom marzeń. I nie są to wygórowane wymagania. Jeśli bardzo się postaramy to z pewnością, nasze życzenie się spełni. A ciężka praca zostanie wynagrodzona.

Jeśli zrealizujemy już plany mieszkaniowe, to może warto podnieść poprzeczkę i zaprojektować przepiękny, kwiecisty ogród? Miejsce, w którym będzie można się zrelaksować po męczącym i stresującym dniu w pracy. Można rozważyć takie rozwiązanie i zacząć spełnianie dziecięcych marzeń już dziś. Dom może być mały, najważniejsze, że własny. Urządzanie osobistej przestrzeni jest fascynującym zajęciem i z reguły dostarcza wielu ciekawych wrażeń oraz doświadczeń. Pełnią one zasadniczą funkcję w bagażu naszych życiowych doświadczeń.

Domy pasywne

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się domy pasywne, jako nowoczesny trend w budownictwie. Nie ma się czemu zbytnio dziwić, jako że są to najbardziej energooszczędne domy, jakie w ogóle powstały. Domy pasywne opierają się na specjalistycznym budownictwie, w którym używa się materiałów o doskonałej izolacji.

Dzięki temu domom tym nie grożą nadmierne straty ciepła, a wentylacja w nich działa bez zarzutu. Jako, że mowa tu o budownictwie energooszczędnym, w wielu miastach można obecnie liczyć na dofinansowanie do takiej budowy domu. Dlatego, że wszystkie miasta chcą by środowisko naturalne było jak najbardziej zdrowe i czyste dla otoczenia.

W domach pasywnych instaluje się nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na większą oszczędność prądu i ciepła. Koniecznie musi się w nich znaleźć rekuperacja, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Taka rekuperacja, składa się z kilku elementów, a każdy z nich ma swoje zadanie. Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego na zewnątrz, które jest zanieczyszczone i ogrzewanie nim powietrza nawiewanego do pomieszczeń, po wcześniejszym oczyszczeniu z zanieczyszczeń. Dodatkowo często w domach pasywnych znajduje się gruntowy wymiennik ciepła, czy pompa ciepła. Na pewno też dobrym rozwiązaniem będzie instalacja solarna - panele fotowoltaiczne czy solarne, umieszczone na zewnątrz budynku. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom, można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, mieć stale ciepłą wodę i zużywać mniej energii, co przedłoży się na mniejsze rachunki za utrzymanie domu.