Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne - strażnik naszego spokoju i bezpieczeństwa

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzneDrzwi zewnętrzne to główny element obrony, który ma zatrzymać nieproszonych gości, którzy próbowaliby się dostać do naszego domu. Aby jednak odpowiednio spełniały swoją funkcję, nie wystarczy to, że reklamowane są one jako antywłamaniowe. Dobre drzwi antywłamaniowe to nie tylko nazwa, ale przede wszystkim odpowiednie rozwiązanie techniczne, dzięki którym intruzi nie będą mieć łatwego zadania, jeżeli próbowaliby takie drzwi sforsować.

Na co więc zwracać uwagę przy wyborze solidnych i spełniających swoje zadanie drzwi zewnętrznych?

Kiedy warto się zdecydować na drzwi antywłamaniowe?

Podjęcie decyzji o zakupie drzwi antywłamaniowych warto poprzedzić dokładną analizą miejsca zamieszkania, jak również naszego stylu życia (np. jeżeli często wyjeżdżamy na dłużej i dom zostaje pusty, jesteśmy dla włamywaczy potencjalnie bardzo dobrym celem). Przy analizie weźmy pod uwagę odległość od sąsiadów czy obecność monitoringu, który jest często używany w nowo powstających osiedlach (takie rzeczy jak czujne oko sąsiada czy właśnie kamery mogą skutecznie zniechęcać włamywaczy).

Kolejną ważną sprawą jest zabezpieczenie innych możliwych dróg włamania się do naszego domu - nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe nie uchronią nas przed zagrożeniem, jeżeli okna parterowe czy brama garażowa nie są równie dobrze zabezpieczone.

Odpowiednia klasa drzwi antywłamaniowych

Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, wybierając drzwi antywłamaniowe jest ich klasa - informacja o niej podawana jest na tabliczce znamionowej, która obecna jest przy zawiasach (ponadto każdy sprzedawca powinien dysponować odpowiednim certyfikatem, który potwierdza to, że dane drzwi uzyskały konkretną klasę). Aktualnie na rynku obecnych jest 6 klas - drzwi antywłamaniowe, to takie, które w toku testów uzyskały minimum klasę 3, choć bardziej pożądane jest, aby była to klasa 4 (takie drzwi są odpowiednie dla wolnostojących domów jednorodzinnych). Klasa 5 to już kolei drzwi pancerne, które używane są, gdy potrzeba chronić jakieś szczególnie cenne rzeczy, nie są to raczej drzwi przeznaczone dla domu jednorodzinnego.

Inne ważne cechy drzwi antywłamaniowych

Aby drzwi antywłamaniowe dobrze spełniały swoją funkcję, muszę być zamontowane w nich przynajmniej dwa zamki atestowane klasy C (jeden z nich powinien być zamkiem wielopunktowego ryglowania). Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest zamek z automatycznym ryglowaniem, który uruchomi odpowiednie zaczepy zaraz po zamknięciu drzwi, dzięki czemu nie ma potrzeby przekręcania klucza w zamku. Z boku drzwi antywłamaniowych zamocowane powinny być bolce antywyważeniowe, które dzięki temu, że zagłębione są w otworach ościeżnicy, skutecznie uniemożliwiają wyważenie. Osłony zawiasów, chroniące przed wycięciem to kolejna ważna rzecz, jaką muszą posiadać tego typu drzwi, aby można ich było nazywać antywłamaniowymi.

Antywłamaniowe drzwi wejściowe muszą również posiadać właściwie zamontowaną ościeżnicę, co wiąże się z tym, że powinna być ona przymocowana do muru za pomocą kotew i solidnie obmurowana. Kolejną sprawą jest skrzydło drzwi - aby zapewnić odpowiednią ochronę antywłamaniową, musi być wykonane ze stalowej ramy (dodatkowo całość wzmacnia się kratownicą, która składa się z metalowych prętów - takie rozwiązanie uniemożliwia przecięcie drzwi).

Ważną kwestią są też przeszklenia - lepiej ich unikać, chyba że są one niedużej wielkości ze szkła antywłamaniowego oraz zostały odpowiednio zamocowane.

Montaż drzwi - powierz go profesjonalistom

Ostatnią niezwykle istotną, a często pomijaną sprawą jest montaż drzwi antywłamaniowych. Aby drzwi takie spełniałby swoje zadanie, powinny być zamontowane przez profesjonalistów, samodzielne wykonanie tego typu prac może doprowadzić do uszkodzenia skrzydła oraz w konsekwencji utraty gwarancji.

Profesjonaliści przed montażem ocenią również czy mur wymaga wzmocnienia oraz czy ościeżnica jest wystarczająco dobrze połączona z elementami stałymi budynku. Większość firm oferuje ponadto przedłużenie gwarancji w przypadku korzystania z fachowców posiadających odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Antywłamaniowe drzwi wejściowe to w dzisiejszych czasach podstawa, jeżeli chodzi o zabezpieczenie domu przed włamaniem i choć nawet one mogą nie powstrzymać włamywacza, to z pewnością skutecznie utrudnią mu zadanie, a być może zniechęcą do podejmowania się prób ich sforsowania. Dobrym pomysłem jest wybór drzwi antywłamaniowych, które nie wyglądają masywnie i zbyt "profesjonalnie", pozwoli to na uzyskanie efektu zaskoczenia, który może zadziałać odstraszająco na ewentualnych intruzów, liczących na łatwe pokonanie zabezpieczeń. Jest to prosty i skuteczny trik, polecany przez większość osób zajmujących się właśnie tematyką ochrony antywłamaniowej, z którego z pewnością warto skorzystać.